Dożynki A. D. 2013

Dożynki A.D. 2013Dożynki A. D. 2013Gmina Klucze była w tym roku gospodarzem Dożynek Województwa Małopolskiego. Doroczne święto plonów, przy pięknej pogodzie, z licznym udziałem mieszkańców, gości i Kół Gospodyń Wiejskich, odbyło się w niedzielę 8 września w Rodakach. Dożynki rozpoczęła Msza święta odprawiona przez biskupa diecezji sosnowieckiej Grzegorza Kaszaka. Po uroczystości w kościele parafialnym, uczestnicy święta plonów udali się w korowodzie na plac przy remizie OSP.

Wideo - Dożynki

Wideo - DożynkiW niedzielę, 8 września 2013 r., w Rodakach obchodzono XV Dożynki Województwa Małopolskiego. Uroczystości rozpoczęła Msza św. dziękczynna za zbiory, celebrowana przez księdza biskupa Grzegorza Kaszaka, wraz z tradycyjnym poświęceniem chlebów i prawie 80 wieńców dożynkowych. Na uroczystości przybyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentu krajowego i europejskiego oraz władz kościelnych. Zobacz wideo!

Foto - Dożynki 2013

Foto - Dożynki 2013W niedzielę, 8 września 2013 r., w Rodakach obchodzono XV Dożynki Województwa Małopolskiego. Uroczystości rozpoczęła Msza św. dziękczynna za zbiory, celebrowana przez księdza biskupa Grzegorza Kaszaka, wraz z tradycyjnym poświęceniem chlebów i prawie 80 wieńców dożynkowych. Na uroczystości przybyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentu krajowego i europejskiego oraz władz kościelnych. Po zakończeniu nabożeństwa w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Rodakach korowód dożynkowy przy akompaniamencie orkiestry dętej przeszedł na plac przy miejscowej remizie OSP, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie XV Dożynek Województwa Małopolskiego. W barwnym i długim korowodzie pod przewodnictwem dożynkowych starostów, Agnieszki i Rafała Barczyków, szło między innymi ok. 800 kół Gospodyń Wiejskich z całej Małopolski oraz nieprzeliczone tłumy przybyłych gości. Według szacunków wszystkich uczestników Święta Plonów mogło być kilka tysięcy.

Święto plonów w Rodakach

Święto plonów w RodakachW minioną niedzielę, będącą świętem Matki Boskiej Siewnej, małopolscy rolnicy obchodzili w Rodakach swoje święto – XV Wojewódzkie Dożynki, które rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem księdza biskupa Grzegorza Kaszaka.

Rodaki w TVP Kraków (aktualizacja)

Rodaki w TVP KrakówZobacz relację z dożynek w TVP Kraków.

Dożynkowe polne kwiaty

JDożynkowe polne kwiatyak dożynki, to kwiaty koniecznie muszą być zerwane na polach i łąkach. I takie też otrzymał w czasie Mszy św. ksiądz biskup Grzegorz Kaszak.

Dożynki widziane przez OSP

Dożynki widziane przez OSP8 września Rodaki były gospodarzem XV Dożynek Województwa Małopolskiego. - Na sam koniec mieliśmy jeszcze akcje z gaszeniem – snopki słomy, które były dekoracjami na drodze zostały przez nieznanych sprawców podpalone - czytamy na stronie Ochotniczej Straży Pożarnej w Rodakach. Zobacz dożynki widziane w obiektywie strażaków z Rodak.

Rodaki dożynkowo

Rodaki dożynkowoGmina Klucze była w tym roku gospodarzem Dożynek Województwa Małopolskiego. Doroczne święto plonów, przy pięknej pogodzie, z licznym udziałem mieszkańców, gości i Kół Gospodyń Wiejskich, odbyło się w niedzielę 8 września w Rodakach. Dożynki rozpoczęła Msza święta odprawiona przez biskupa diecezji sosnowieckiej Grzegorza Kaszaka. Po uroczystości w kościele parafialnym Matki Boskiej Częstochowskiej, uczestnicy święta plonów udali się w korowodzie na plac przy remizie OSP i Szkole Podstawowej w Rodakach. Tam odbyła się dalsza część uroczystości.

Procesja z darami w czasie dożynek

Procesja z darami w czasie dożynekNasze codzienne drogi wiodą nas na pola, sady, lasy, łąki i ogrody. Tam naszą pracą zabiegamy o dostatnie i godziwe życie, o nasz chleb powszedni. Wiele razy doświadczamy, że bez Bożej opieki i Bożego błogosławieństwa, cały nasz trud i nasza praca idzie na marne.  Dlatego dzisiaj, ze wszystkich stron Rodak, gminy Klucze, powiatu olkuskiego i województwa małopolskiego kierujemy nasze stopy ku temu miejscu, gdzie mieszka Bóg, ten jedyny i prawdziwy władca naszych ziem, nasz niebieski, ukochany Gospodarz.

Saturday the 23rd.