Komórkowy savoir-vivre

Zasady, którymi powinien kierować się każdy użytkownik smarfona:

1. Masz prawo nie odbierać telefonu, jeśli nie masz na to czasu albo odpowiednich warunków. Fakt, że komórki mamy zawsze przy sobie, nie oznacza, że musimy być dostępni.

2. To samo dotyczy osoby, do której dzwonisz. Jeśli ktoś nie odbiera telefonu, to pewnie nie może rozmawiać.

3. Nie zmuszaj swoich znajomych i przypadkowych przechodniów do uczestniczenia w Twoich rozmowach telefonicznych. Nie każdy musi wiedzieć, że właśnie idziesz do lekarza. Jeśli musisz odebrać telefon, przeproś i oddal się na bezpieczną odległość, zapewniając prywatność rozmowy.

4. Jeśli akurat jedziesz komunikacją miejską, postaraj się przeprowadzić rozmowę cicho i jak najkrócej. Przeproś rozmówcę i powiedz, że oddzwonisz, jak wysiądziesz

5. HALO! HANKA, TO TY?! Naprawdę nie ma potrzeby krzyczeć do słuchawki, tak żeby słyszało cię pół osiedla. Jeśli połączenie jest słabej jakości, lepiej się rozłączyć i zadzwonić później.

6. Jeśli połączenie zostanie przerwane z przyczyn technicznych, oddzwania ten, kto pierwszy zadzwonił.

7. Rozmowy twarzą w twarz są ważniejsze niż rozmowy telefoniczne.

8. Pisanie sms-ów w trakcie rozmowy są niedopuszczalne.

9. Nie rozmawiaj przez telefon w sklepie, u fryzjera, u kosmetyczki czyli tam, gdzie obsługuje cię żywy człowiek.

10. Teatr, kino, koncert, galeria, restauracja ‒ to miejsca gdzie należy wyłączyć dźwięk w telefonie. A najlepiej w ogóle wyłączyć wtedy telefon.

11. Jeśli chcesz rozmawiać z kimś w trybie głośnomówiącym, koniecznie uprzedź o tym rozmówcę.

12. Nie odbieraj telefonu w TOALECIE!

13. Telefon jest jak pamiętnik. Nie dotykaj cudzego smartfona bez pozwolenia, nie zaglądaj, co ma w środku, nie czytaj SMS-ów i nie oglądaj zdjęć.

14. Powyższy punkt ma wyjątek. Jeśli ktoś zostawi na stole telefon, który często dzwoni, powinno się go wyłączyć.

15. W większym towarzystwie, można na chwilę wyłączyć się z rozmowy, żeby wysłać SMS czy sprawdzić coś w internecie. NA CHWILĘ. W małym gronie takie zachowanie nie jest dopuszczalne. Na spotkaniu towarzyskim nie należy ostentacyjnie przeglądać stron internetowych, odpisywać na maile czy rozmawiać na czacie. Realni znajomi mają pierwszeństwo przed tymi z sieci i wypada poświęcić im pełną uwagę.

16. Masz prawo wyłączyć dźwięk w telefonie na noc. W niektórych smartfonach można ustawić tryb samolotowy ‒ wyciszenie dźwięku nie wpływa wtedy na dzwonek/alarm budzika.

17. Jeśli Twój znajomy prosi Cię o numer do kogoś, lepiej zaproponować, że przekażesz numer A osobie B i ta skontaktuje się, jeśli będzie chciała bądź zapytaj osobę B, czy możesz podać jej numer telefonu osobie A.

18. Kawa i obiad u rodziny. Używanie smartfona przy stole może zostać odebrane jako przejaw braku szacunku dla gospodarzy. Pamiętaj o wyciszeniu dzwonka. Smartfonowy savoir-vivre zabrania także korzystania pod stołem z internetu, w oczekiwaniu na kolejne danie.

za: elabmag.pl