Kuchnia nasza powszednia: chleb codziennyBardzo stara prawda: nie ma to, jak własny chlebek, który świetnie pachnie, nie ma polepszaczy, można też dodawać do niego ziarna według swojego pomysłu. A przy tym jest prosty w wykonaniu, choć potrzeba trochę czasu, by wyrósł.

Potrzebujemy:
1 kg mąki pszennej (typ 550 lub wyższy)
2 szklanki letniej wody
1 łyżka soli
1 łyżka cukru
pół dużej kostki świeżych drożdży
papier do pieczenia

1/3 mąki pszennej można zastąpić mąką żytnią (wtedy nieco mniej wyrośnie). W misie wyrabiamy ciasto ze wszystkich składników. Drożdże można 10 min. wcześniej w pół szklanki wody rozmieszać, by „ruszyły” (nie zawsze tak robię). Ciasto wyrabiamy ręcznie w dużej metalowej lub szklanej misie w zależności od sprawności 10 – 15 minut. Można też do tego celu użyć robota kuchennego, ale przystosowanego do wyrabiania ciasta. Musi mieć moc co najmniej 1000 W i hak do ugniatania ciasta. Taki robot bywa czasami nazywany planetarnym, bowiem hak do ciasta oprócz obrotu wokół osi, wykonuje ruch obrotowy (jak planety wokół słońca). Do ciasta można dodać np. ziarna słonecznika, kminek lub siemię lniane.

Gdy ciasto jest wyrobione, przygotowujemy formę do pieczenia. Może to być blacha płaska lub okrągła. Wykładamy ją najlepiej papierem do pieczenia. Dopiero na niego trafia ciasto. Dłonią zmoczoną w wodzie wygładzamy wierzch. Przykrywamy ciasto bawełnianą ścierką i zostawiamy na ok. 3 godz. lub więcej do wyrośnięcia w ciepłym pomieszczeniu.

Nagrzewamy piekarnik do wysokiej temperatury (ponad 200 st., jeśli jest, włączamy również termoobieg) i wkładamy chleb na 10 minut. Po tym czasie wyłączamy termoobieg i zmniejszamy temperaturę do ok. 160 stopni. Pieczemy kolejne 20 min. Później wyłączamy grzanie, ale chleb zostawiamy w piekarniku na następne 10 – 15 min. Potem wyjmujemy z piekarnika i zostawiamy na godzinę. Dopiero wtedy wyjmujemy chleb z formy i obieramy z papieru. Gdy zupełnie ostygnie, jest gotowy do jedzenia. Smacznego!

luty 2017 r.

Przypominam:

Mąka tortowa - typ 450 – mąka bardzo drobna. Do wszelkich wypieków ze szczególnym uwzględnieniem tortów. Mąka jest bardzo jasna, ale mniej lepiąca.

Mąka krupczatka - typ 450 – mąka gruba o konsystencji kaszki.

Mąka koszalińska, wrocławska, poznańska - typ 500 - podstawowa mąka do klusek, naleśników i pierogów, ale także do różnego rodzaju ciast wymagających kleistości np.: rogaliki, krokiety.

Mąki piekarnicze - typ 550, 650, 750, 850, 1800, 2000 - nadają się na chleb, bułki, precle lub do innych celów kulinarnych, ale są to mąki ciemne.

Typ mąki oznacza zawartość minerałów. Im wyższa liczba oznaczająca  typ mąki, tym więcej minerałów ona zawiera, ale jednocześnie jest ciemniejsza i ma  grubszą granulację. Jeżeli okaże się, że mąka jest biała jak papier, to znaczy, że ma dodatek wybielacza, ale także może zawierać suchy gluten i inne składniki chemiczne.

Najwyższe typy mąki są wykorzystywane przede wszystkim do wypieku chleba. Im wyższy typ, tym bardziej zwarte pieczywo. Można ich używać również do wyrobu pełnoziarnistych makaronów. Typ 750 to tak zwana mąka chlebowa, 1400 - sitkowa, a 1850 - graham. Najmniej przetworzone mąki, najlepsze przede wszystkim do tradycyjnego chleba na zakwasie, oznaczone są zaś jako typ 2000 (razowa i śrutowa chlebowa) oraz 3000 (mąka z pełnego przemiału).