Figury poświęcone

W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą objawień fatimskich po Wielkanocy po domach będą peregrynowały figury Matki Bożej Fatimskiej. 25 marca czteroosobowa delegacja naszej parafii zawiozła je do sosnowieckiej katedry, gdzie w czasie pięknej uroczystości poświęcił figury ze wszystkich parafii diecezji ks. bp Grzegorz Kaszak.

W ubiegłym roku figurę do Rodak zakupiły osoby pod kierunkiem Barbary Zarębskiej, teraz na figurę do Ryczówka złożyli się mieszkańcy ul. Dolnej. Obie figury są przy ołtarzu św. Mikołaja.


"Dziś, po dwudziestu pięciu latach istnienia naszej diecezji, serdecznie dziękujemy naszemu wielkiemu świętemu za jego postanowienie, a Panu Bogu pragniemy okazać naszą wdzięczność, sprawując tę uroczystą Mszę św. dziękczynną w pięknej, cały czas odnawianej sosnowieckiej bazylice katedralnej. (…) Patrząc na dwadzieścia pięć lat istnienia Kościoła sosnowieckiego, możemy powiedzieć, że decyzja Jana Pawła II była odważna i jakże pożyteczna" – mówił bp Grzegorz Kaszak 25 marca podczas jubileuszowej Eucharystii rozpoczynającej obchody 25-lecia diecezji sosnowieckiej. Wraz z nim Eucharystię odprawiali biskupi Piotr Skucha i Jerzy Maculewicz (pochodzący z Dąbrowy Górniczej administrator apostolski w Uzbekistanie) oraz liczni kapłani. Udział wzięli w niej m.in. wicepremier Piotr Gliński, lokalni parlamentarzyści i samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, stowarzyszeń i wierni ze wszystkich parafii. W czasie Mszy św. biskup zapowiedział także, że diecezja w ramach programu "Rodzina Rodzinie" Caritas Polska weźmie w opiekę 25 rodzin w Syrii. O przebiegu uroczystości ze specjalnie wysłanego listu dowie się też papież Franciszek.

Wyjątkowo podniosła była oprawa muzyczna sobotniej Eucharystii – Msza koronacyjna C-dur W.A. Mozarta w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody oraz Chóru Instytutu Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach z solistami: Kamilą Nowak (sopran), Katarzyną Ćwiek (mezzosopran), Kamilem Bieniem (tenor) i Tomaszem Theilem (bas).

W katedrze odczytano także list gratulacyjny Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Głos zabrał też premier Gliński. Po Eucharystii biskupi i kapłani modlili się przy grobie śp. biskupa Adama Śmigielskiego.

W duchu jubileuszu przeżywane są w tym roku wszystkie diecezjalne wydarzenia i pielgrzymki. Jednym z najważniejszych punktów obchodów będą uroczystości na Placu Papieskim, podczas których diecezja świętować będzie wraz z miastem Sosnowiec, wspominającym 115. rocznicę nadania praw miejskich. Po Mszy św., odprawianej przez biskupa sosnowieckiego, rozpocznie się koncert Piotra Rubika "Santo Subito". Ważnym wydarzeniem będzie także Spotkanie Młodych Diecezji Sosnowieckiej – "Kampus JPII na bis" w Jerzmanowicach w dniach 23-25 czerwca. O jubileuszu dowiedzą się także uczniowie podczas lekcji religii na wszystkich poziomach edukacji, a także w ramach specjalnie przygotowanych konkursów.