Chochołowskie krokusyChoć wiosna w górach jeszcze zagląda nieśmiało, a tatrzańskie granie pełne są śniegu, choć trawa jeszcze szara i zeschnięta, pamiętająca ubiegły rok, to są takie miejsca, gdzie jest kolorowo. Nawet bajecznie kolorowo. Oczywiście dominuje kolor Wielkiego Postu, czyli fioletowy. A wszystko dzięki krokusom, które szczególnie upodobały sobie Polanę Chochołowską.

Dolina Chochołowska to najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach. Po drugiej wojnie światowej wybudowano nowe, duże schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej, które stało się główną bazą wypadową turystyki letniej i zimowej w tej części Tatr. Polana Chochołowska była ulubionym miejscem turystycznym Karola Wojtyły, bywał tutaj wielokrotnie. W Dolinie Chochołowskiej nakręcono do filmu Potop scenę z kuligiem, a także 7. odcinek Janosika. Na końcu doliny jest kaplica. Wybudowano ją w 1958 r. dla górali, którzy wówczas na Polanie Chochołowskiej wypasali owce. Przy kaplicy kręcono scenę ujęcia Janosika.

Krokusy można też spotkać w dużej ilości w innych częściach naszych gór, np. na Kalatówkach.