Dzwony przy kościele: Jan i Maria
Grób Pański AD. 2018
Niedziela Palmowa
Droga Krzyżowa na ulicy...

Poświęcenie pokarmów

Tradycją Wielkiej Soboty jest błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny. Podobnie, jak w latach ubiegłych, pokarmy zostały poświęcone zarówno w kościele parafialnym, jak i w kościele św. Marka i przed remizą w Ryczówku.


W Wielką Sobotę błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny. Wierni przynoszą w godzinach popołudniowych do kościoła tzw. święcone. Święcenie pokarmów świątecznych jest starym zwyczajem w Kościele. Spożywanie posiłku jest też czynnością świętą, dlatego modlimy się przed i po jedzeniu, a na największe święto Zmartwychwstania święcimy także pokarmy.

Zwyczaj błogosławienia pokarmów stołu wielkanocnego jest drugorzędnym obrzędem liturgii wielkanocnej w stosunku do pierwszoplanowych sakramentów paschalnych, chrztu z bierzmowaniem i eucharystii. Należy jednak spojrzeć pozytywnie na fakt, że istnieje on do dziś, że jest praktykowany, i że funkcjonuje jako „wartość” świąteczna i rodzinna, w pewnej analogii do wieczerzy wigilijnej Bożego Narodzenia z opłatkiem poświęconym. Sam obrzęd posiada zatem rangę właściwą sakramentaliom, a pokarm poświęcony powinien być traktowany jako „eulogium” (gr. antidoron), co dobrze wyraża polski termin „święcone”.

 

 

 

Komentarze  

#3 Ewa 2017-04-18 15:11
Wielka szkoda, że nikt nie pomyślał o ławkach w dużym kościele, żeby na nich można było położyć koszyczki ze święconką tak jak w kościółku św.Marka. Po podłodze i dywanie chodzimy i zwyczajnie nie jest czysta. Jemy przy stole a nie na podłodze więc skąd ten zwyczaj układania koszyczków na podłodze
Cytować
#2 Krzysztof 2017-04-16 21:56
Cytuję Andrzej:
Przydała by się też wiata nad ołtarzem koło remizy ,coś w stylu wiaty na cmentarzu.

Nie ma problemu las mam 2,4 hektara.Drzewo na całą wiatę dam za darmo.Gonty na pokrycie dachu też zrobię i frezarką wyfrezuję.Słupy wiaty też można ładnie u mnie wyfrezować na frezarce.
Cytować
#1 Andrzej 2017-04-15 15:39
Przydała by się też wiata nad ołtarzem koło remizy ,coś w stylu wiaty na cmentarzu.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Twitter
NaMarginesie Powołaniowa - parafia Rodaki, dekanat Jaroszowiec, diecezja sosnowiecka, województwo małopolskie https://t.co/nr02Ot1xKJ
2h
NaMarginesie Ogłoszenia duszpasterskie na 22 kwietnia 2018 r. - parafia Rodaki, dekanat Jaroszowiec, diecezja sosnowiecka, wojew… https://t.co/aMwqA7veuZ
2h
NaMarginesie Sonda - parafia Rodaki, dekanat Jaroszowiec, diecezja sosnowiecka, województwo małopolskie https://t.co/fESqvoiuov
2h

Uśmiechnij się

Myśliwy chwali się koledze:
- Ostatnio miałem wyjątkowe szczęście! Jednym strzałem  położyłem dwa zające, kuropatwę i dzika!
- Wielka sztuka! Ja też tak potrafię!
- Strzelać?
- Nie, oszukiwać!

Odwiedziło nas

DzisiajDzisiaj779
WczorajWczoraj1219
W tym miesiącuW tym miesiącu25766
W sumieW sumie1387728
Myślenie nie boli

Do Ciebie, Panie, zwracamy się z ufnością! Synu Boży, posłany przez Ojca do ludzi wszystkich czasów i żyjących w każdym zakątku świata!

Więcej…

LumenTV

Kontakt

Pogoda
Zachmurzenie czesciowe

20°C

Rodaki, Ryczówek

Zachmurzenie czesciowe
Wilgotnosc: 26%
Poniedz 7°C / 23°C Przelotne opady
Wtorek 9°C / 19°C Slonce za chmurami
Sroda 10°C / 23°C Zachmurzenie czesciowe
Czwartek 11°C / 18°C Zachmurzenie czesciowe

Sonda

Na którą godzinę chodzisz zazwyczaj na Mszę św. w niedzielę?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote: