Trwają zapisy na pielgrzymkę do Krzeszowa
Początek remontu generalnego zakrystii...
Zapraszamy 26 sierpnia - niedziela - godz. 12.00

Poświęcenie pokarmów

Tradycją Wielkiej Soboty jest błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny. Podobnie, jak w latach ubiegłych, pokarmy zostały poświęcone zarówno w kościele parafialnym, jak i w kościele św. Marka i przed remizą w Ryczówku.


W Wielką Sobotę błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny. Wierni przynoszą w godzinach popołudniowych do kościoła tzw. święcone. Święcenie pokarmów świątecznych jest starym zwyczajem w Kościele. Spożywanie posiłku jest też czynnością świętą, dlatego modlimy się przed i po jedzeniu, a na największe święto Zmartwychwstania święcimy także pokarmy.

Zwyczaj błogosławienia pokarmów stołu wielkanocnego jest drugorzędnym obrzędem liturgii wielkanocnej w stosunku do pierwszoplanowych sakramentów paschalnych, chrztu z bierzmowaniem i eucharystii. Należy jednak spojrzeć pozytywnie na fakt, że istnieje on do dziś, że jest praktykowany, i że funkcjonuje jako „wartość” świąteczna i rodzinna, w pewnej analogii do wieczerzy wigilijnej Bożego Narodzenia z opłatkiem poświęconym. Sam obrzęd posiada zatem rangę właściwą sakramentaliom, a pokarm poświęcony powinien być traktowany jako „eulogium” (gr. antidoron), co dobrze wyraża polski termin „święcone”.

 

 

 

Komentarze  

#3 Ewa 2017-04-18 15:11
Wielka szkoda, że nikt nie pomyślał o ławkach w dużym kościele, żeby na nich można było położyć koszyczki ze święconką tak jak w kościółku św.Marka. Po podłodze i dywanie chodzimy i zwyczajnie nie jest czysta. Jemy przy stole a nie na podłodze więc skąd ten zwyczaj układania koszyczków na podłodze
Cytować
#2 Krzysztof 2017-04-16 21:56
Cytuję Andrzej:
Przydała by się też wiata nad ołtarzem koło remizy ,coś w stylu wiaty na cmentarzu.

Nie ma problemu las mam 2,4 hektara.Drzewo na całą wiatę dam za darmo.Gonty na pokrycie dachu też zrobię i frezarką wyfrezuję.Słupy wiaty też można ładnie u mnie wyfrezować na frezarce.
Cytować
#1 Andrzej 2017-04-15 15:39
Przydała by się też wiata nad ołtarzem koło remizy ,coś w stylu wiaty na cmentarzu.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kontakt

Twitter
NaMarginesie Napisali: Jasna Góra łączy - Pielgrzymka Olkuska Diecezji Sosnowieckiej https://t.co/4Py2L7MebY
2h
NaMarginesie Warto się zatrzymać… - parafia Rodaki, dekanat Jaroszowiec, diecezja sosnowiecka, województwo małopolskie https://t.co/WldCtsVTfX
2h
NaMarginesie W Chrystusie Bóg pojednał świat z sobą, nam zaś przekazał słowo jednania.
4h

Uśmiechnij się

Jedzie baca bryczką przez granicę. Zatrzymuje go żołnierz i pyta:
- Co wieziecie w tej beczce baco?
- Sok z banana.
- Ale banan nie ma soku.
- To masz pan, spróbuj.
Żołnierz próbuje. Krzywi się i mówi:
- Fuj. A jedź se baco dalej.
Na to baca do konia:
- Wio Banan!

Myślenie nie boli

Przychodzą na mszę, ale potem jakby się rozmyślają i nie wchodzą do kościoła. Też tak robicie?

Więcej…

LumenTV

Odwiedziło nas

DzisiajDzisiaj1155
WczorajWczoraj1148
W tym miesiącuW tym miesiącu22057
W sumieW sumie1498691

Do Parafialnego Odpustu pozostało:

Pogoda
Slonecznie

23°C

Rodaki, Ryczówek

Slonecznie
Wilgotnosc: 43%
Niedziela 13°C / 27°C Zachmurzenie czesciowe
Poniedz 16°C / 24°C Zachmurzenie czesciowe
Wtorek 15°C / 24°C Zachmurzenie czesciowe
Sroda 17°C / 25°C Rozproszone burze