Biskup zaprasza na dożynkiKomunikat Biskupa Sosnowieckiego zapraszający na Dożynki Diecezjalne.

Drodzy rolnicy, działkowicze, ogrodnicy, sadownicy i pszczelarze!
Umiłowanie diecezjanie!

Wraz z upływem lata w naszej Ojczyźnie rozpoczyna się czas dziękczynienia za zebrane plony. Rolnicy dziękując Bogu przynoszą do swoich świątyń wieńce, w które wplecione zostały kłosy zboża, kwiaty i zioła z tegorocznych zbiorów. Przynoszą także chleb, symbol dobrobytu i gospodarskiej codzienności. Potrzebujemy go, by sprostać trudom życia . Ale nie tylko ten chleb codzienny jest potrzebny człowiekowi. Chrystus mówi „nic samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych (Mt 4,4b). Przypomina współczesnemu człowiekowi, że sprawy doczesne są ważne, ale nie najważniejsze. Dlatego troszcząc się o chleb codzienny, o dobrobyt i zaspokajanie ziemskich potrzeb, pamiętamy o Stwórcy, który zlecił nam rozumne panowanie nad stworzeniem.

Święty Jan Paweł II zwracając się do rolników mówił: „Drodzy rolnicy twórzcie kulturę wsi, w której obok nowych wymiarów, jakie niosą czasy, pozostanie - jak u dobrego gospodarza - miejsce na rzeczy stare, uświęcone tradycją, potwierdzone przez prawdę wieków. (...) Pozostańcie wierni tradycjom waszych praojców”.

W roku Jubileuszu 25-lecia Diecezji Sosnowieckiej bardzo serdecznie zapraszam na wspólne dziękczynienie jakim są dożynki, które w tym roku odbędą się w Siewierzu, dnia 20 sierpnia. Od godz. 12.00 rozpocznie się rejestracja grup wieńcowych. O 13.30 komisja dokona oceny wieńców, z których najpiękniejszy będzie reprezentował diecezję na dożynkach jasnogórskich. Msza św. dziękczynna zostanie odprawiona w kościele św. Macieja Ap. o godz. 14.00, po czym korowód dożynkowy przejdzie na błonia pod zamkiem, gdzie punktem centralnym będzie obrzęd dożynkowy. Tegoroczne dożynki o godz. 17.00 uświetni występ zespołu „Śląsk”.
Realizując testament naszego wielkiego Rodaka i Jego prośbę o zachowanie tradycji, zapraszam z całego serca w sposób szczególny na tegoroczne dożynki wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich. Jest ich na terenie diecezji około 170. Przybądźcie w swoich pięknych strojach i jeśli to możliwe z wieńcami dożynkowymi, które są znakiem Bożej łaski, ale też rolniczego trudu.

W nadziei na Waszą liczną obecność i udział w bogato zaplanowanym programie dożynek, z serca błogosławię.

Wasz Biskup
+ Grzegorz