O zmianie czasu

Zmiana czasu na zimowy często sprawia Polakom dużo problemów. Trudno jest nam się przyzwyczaić i funkcjonować, kiedy musimy przestawić zegarki. Również data jest dla nas kłopotliwa i za każdym razem zadajemy to samo pytanie: kiedy jest zmiana czasu, jak przestawić zegarki na czas zimowy?

Zwyczajowo czas zimowy wprowadzany jest w październiku, natomiast letni w marcu. Są to określone terminy, jednak zwykle po prostu o nich nie pamiętamy i nie wiemy, kiedy następuje zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie. W 2017 roku zegarki z czasu letniego na zimowy przestawiamy w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października.

Tym razem musimy przesunąć wskazówki zegara do tyłu, czyli z godziny 3.00 na 2.00. Oznacza to, że przez najbliższe miesiące będziemy spać o godzinę "dłużej".

Kolejna zmiana czasu nastąpi dopiero w 2018 roku. W nocy z soboty 24 marca na niedzielę 25 marca przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni.

Jesienią wracamy do czasu astronomicznego potocznie zwanego zimowym. Dzięki cofnięciu wskazań zegarów o godzinę zyskujemy nieco więcej światła, szczególnie cennego podczas zimowych poranków. O ile na wiosenną zmianę czasu narzeka wiele osób, o tyle przejście z czasu letniego na zimowy jest o wiele mniej uciążliwe. W końcu dodatkowa godzina w niedzielny poranek przydałaby się nie tylko raz w roku.

Oszczędność energii elektrycznej była i jest jednym z podstawowych argumentów podawanych jako uzasadnienie dla zmian czasu. Więcej światła wieczorami oznacza mniejsze zapotrzebowanie na energię zużytą na potrzeby oświetlenia. Z drugiej strony oszczędności te są niwelowane przez większe zapotrzebowanie na energię rano, m.in. klimatyzację, ogrzewanie (wg. raportu amerykańskiego National Bureau of Economic Research z 2008 r.). Podobne wnioski zostały wyciągnięte na podstawie badań przeprowadzonych przez zespół Hendrika Wolffa z University of Washington.

W pewnym sensie zmiany czasu przyczyniają się do większego zużycia energii, choć nie elektrycznej, a paliwa do samochodów. Dzięki dłuższym popołudniom więcej ludzi chętniej spędza czas poza domem, co najczęściej wiąże się z jazdą samochodem, co z kolei powoduje większe zużycia paliwa. Oczywiście, sytuacja ta jest korzystna przede wszystkim dla koncernów paliwowych, ale zyskują również podmioty z branży rozrywkowej, turystycznej i handlowej, które mogą świadczyć swoje usługi na świeżym powietrzu o godzinę dłużej.

Niedawne badania pokazały, że przestawianie zegarów o godzinę do przodu w marcu wiąże się ze zwiększonym o 10% ryzykiem wystąpienia zawałów serca w poniedziałek oraz wtorek po niej następujących. Nie wiadomo dokładnie, jakie są przyczyny tego zjawiska, jednak badacze wymieniają m.in. krótszy czas przeznaczony na sen oraz czasową rozbieżność z naszym zegarem biologicznym. Co ciekawe, zmiana październikowa ma efekt odwrotny, tzn. dłuższy sen wynikający z dodatkowej godziny zmniejsza nieco ryzyko wystąpienia zawałów serca.

PS. Do Sejmu trafił już pierwszy wniosek o zniesienie zmiany czasu. Zostałby tylko czas letni...

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież