CiemiernikInne kwiaty już gotowe na zimę. A ten, przeciwnie, rozchyla swe płatki do resztek jesiennego słońca. Ciemiernik. Przed plebanią kwitnie zawsze pod koniec października lub w listopadzie.

Dwa kwiaty przeżyły wiele: remont elewacji Domu Parafialnego, przekopanie pod rurę z gazem do kościoła. Mimo to uparcie, choć skromnie, rozwinęły płatki białych kwiatków. Niestety, to również znak, że zima już blisko…

Gdy ogród szykuje się do zimowego snu, ciemierniki budzą się do życia. Te odporne na mróz rośliny kwitną bowiem, w zależności od odmiany, od listopada do kwietnia. Z tego powodu w niektórych publikacjach nazywa się je „różami zimy”. Ciemierniki, mimo swojej niepowtarzalności, są rzadkimi gośćmi w przydomowych ogrodach, na tarasach czy w domach. Lubią stanowiska półcieniste do cienistych, zaciszne, osłonięte od wiatru. Są bardzo odporne na niskie temperatury. Wokół ciemiernika nie należy zruszać gleby, gdyż roślina ma bardzo wrażliwy system korzeniowy na wszelkie mechaniczne uszkodzenia. Wszelkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawiczkach, bowiem wszystkie części tych roślin są trujące i mogą podrażnić skórę dłoni.