Program Rorat 2017

Niekiedy widziałem dzieci z tornistrami, a rodziców z torbami z zakupami, którzy w codziennym zabieganiu znaleźli czas na udział w Roratach. To piękne świadectwo, że w tej codzienności, można zawsze znaleźć czas dla Pana Boga.  Adwent w Kościele katolickim to czterotygodniowy okres poprzedzający Boże Narodzenie (muszą być cztery niedziele). Sam termin „Adwent” wywodzi się z łaciny, gdzie „adventus” znaczy tyle co „przyjście”. Okres ten został ustanowiony w Kościele w IV wieku, podczas Synodu w Saragossie w 380 roku. W VI wieku papież Grzegorz Wielki zalecił, by Adwent trwał cztery tygodnie. Okres ten niemal od samego początku miał mieć radosny wydźwięk (oczekiwanie na narodzenie Zbawiciela), jednocześnie jednak powinien skłaniać do refleksji i pokuty, dlatego ustalono, że kapłani będą nosić w tym okresie fioletowe szaty liturgiczne. W czasie Adwentu sprawowana jest wyjątkowa Msza o Matce Bożej. Jest Ona szczególna przewodniczką w tym okresie.

 

Program Rorat 2017

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież