Ogłoszenia duszpasterskie na 3 grudnia 2017

1. Dzisiaj I Niedziela Adwentu. Poniedziałek – św. Barbary, dziewicy i męczennicy; środa – Nowenna do NMP Częstochowskiej; wspomnienie św. Mikołaja, najbardziej znanego świętego wśród dzieci i nie tylko; czwartek – św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła; piątek – uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny, z racji uroczystości nie obowiązuje piątkowy post.

2. Jutro imieniny obchodzą Barbary. Wszystkim Barbarom i Basiom, z Rodak i Ryczówka, w tym p. Barbarze Wojnar, sołtysce, Barbarze Zarębskiej dbającej o kwiaty w kościele i innym życzymy wielu Bożych łask. Podobne życzenia kieruję do aktywnych i emerytowanych górników.

3. Skoro Adwent – to Roraty. Zapraszam do ich uroczystego przeżywania. W tym roku poznawać będziemy św. Józefa. O tym, czym wiara mężczyzny różni się od wiary kobiety? – w pierwszym odcinku adwentowego cyklu o św. Józefie przeczytamy też w nowym „Gościu Niedzielnym”. Wszystkie dzieci i dorosłych zapraszam koniecznie na Roraty we wtorek, środę, czwartek i piątek o godz. 17.00. Lampiony roratnie mile widziane! Szablon lampionu znajdziemy w „Małym Gościu Niedzielnym”.

4. Powoli kończy się peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej w naszych domach.

5. Po raz kolejny odbędzie się w całej diecezji sosnowieckiej zbiórka elektrośmieci. W naszej parafii będzie je można przynieść 15 grudnia (piątek za dwa tygodnie) po godz. 18.00 i 16 grudnia (sobota) najpóźniej do godz. 9.00.

6. Od dzisiaj można nabyć świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas. Stare świece można zapalić na grobach naszych bliskich lub pod krzyżem misyjnym, ale w osłonce szklanej. Koszt świec jest taki, jak rok temu: 6 zł. mała; 15 zł. duża. Jest to jednak ofiara minimalna. Każda złotówka więcej przeznaczona jest na pomoc dzieciom. Ponadto 10 groszy z każdej świecy w Polsce przeznaczane jest na pomoc dzieciom z zagranicy, w tym roku wsparciem zostaną objęte dzieci - ofiary konfliktu na Bliskim Wschodzie. Świece będą u ministrantów przy wyjściu z kościoła.

7. Adwentowy Dzień Skupienia i spowiedź w tym roku będzie 15 grudnia, w piątek. Nauki rekolekcyjne wygłosi ks. Tomasz Zmarzły z Czeladzi, redaktor „Niedzieli” i historyk sztuki.

8. Pan organista zakończył już roznoszenie opłatków na stół wigilijny w naszej parafii. W jego imieniu dziękuję za wszystkie przejawy życzliwości, złożone ofiary, dobre słowo i wsparcie. Gdyby kogoś nie było w domu, opłatki może nabyć PO MSZACH ŚW.

9. Jako, że jutro górnicze święto, coś ze śląskich historii:

Wraca Masztalski z Francji i taszczy trzy skrzynki koniaku. - Co to takiego? - pyta celnik. - To woda święcona z Lourdes.
Wziął celnik butelkę, odkorkował, powąchał i krzyczy: - Przecież to koniak! - Widzicie, panie celnik! Zaś cud!

Dobrego, cudownego tygodnia wszystkim życzę. Szczęść Boże!