ZimaNajkrótszy dzień w roku 2017 wypada dokładnie 21 grudnia, godz. 17.28 (czwartek), wraz z nastaniem astronomicznej zimy. To oznacza, że każdy kolejny dzień będzie dłuższy o najkrótszego od kilku minut do kilku godzin. I tak aż do 21 czerwca, kiedy dzień będzie najdłuższy.

Najkrótszy dzień 2017 roku będzie trwał 7 godz. 42 min i jest krótszy od najdłuższego o 9 godz. i 4 min. Słońce wzejdzie o godzinie 7.42, a zajdzie już o godzinie 15.24. Do końca roku 2017 pozostanie 10 dni, a do końca astronomicznej zimy pozostanie 88 dni. Choć stare porzekadło mówi, że na Nowy Rok dnia przybywa na barani skok, to z początku będą to różnice raptem kilku-kilkunastominutowe. Tak naprawdę dłuższe dni odczujemy dopiero marcu, kiedy to 20 dnia miesiąca będzie równonoc i początek astronomicznej wiosny.

Pory roku wynikają z nachylenia osi obrotu Ziemi względem płaszczyzny orbity w połączeniu z ruchem obiegowym wokół Słońca. Powoduje to, że w różnych okresach roku dana półkula ma lepsze lub gorsze warunki oświetlenia przez Słońce (dłuższe lub krótsze dni, Słońce przemieszczające wyżej lub niżej nad horyzontem).