ZimaNajkrótszy dzień w roku 2017 wypada dokładnie 21 grudnia, godz. 17.28 (czwartek), wraz z nastaniem astronomicznej zimy. To oznacza, że każdy kolejny dzień będzie dłuższy o najkrótszego od kilku minut do kilku godzin. I tak aż do 21 czerwca, kiedy dzień będzie najdłuższy.

Najkrótszy dzień 2017 roku będzie trwał 7 godz. 42 min i jest krótszy od najdłuższego o 9 godz. i 4 min. Słońce wzejdzie o godzinie 7.42, a zajdzie już o godzinie 15.24. Do końca roku 2017 pozostanie 10 dni, a do końca astronomicznej zimy pozostanie 88 dni. Choć stare porzekadło mówi, że na Nowy Rok dnia przybywa na barani skok, to z początku będą to różnice raptem kilku-kilkunastominutowe. Tak naprawdę dłuższe dni odczujemy dopiero marcu, kiedy to 20 dnia miesiąca będzie równonoc i początek astronomicznej wiosny.

Pory roku wynikają z nachylenia osi obrotu Ziemi względem płaszczyzny orbity w połączeniu z ruchem obiegowym wokół Słońca. Powoduje to, że w różnych okresach roku dana półkula ma lepsze lub gorsze warunki oświetlenia przez Słońce (dłuższe lub krótsze dni, Słońce przemieszczające wyżej lub niżej nad horyzontem).

 

 

 

 

Komentarze  

#2 Przemmo 2017-12-20 12:32
Najkrótszy dzień to 21 grudnia, jednak najwcześniejszy zachód Słońca wypada 13 grudnia.
Nomen omen 13 grudnia to imienimy Łucji, a imię to oznacza dziewczynkę urodzoną o wschodzie słońca.
Gdy zbliża się przesilenie zimowe, dzień skraca się nierównomiernie , bardziej rano niż wieczorem.
Przyczyną tego jest zmienna prędkość kątowa Ziemi w jej ruchu wokół Słońca i stałość prędkości wirowania planety.

Stały okres obrotu wokół osi powoduje, że czas pomiędzy kolejnymi górowaniami tej samej, odległej gwiazdy jest stały (wynosi 23 godziny 56 minut 4 sekundy i jest nazywany dobą gwiazdową).
Cytować
#1 Przemmo 2017-12-20 12:27
Natomiast zmiany prędkości w ruchu po orbicie powodują, że czas mijający między kolejnymi górowaniami Słońca zmienia się. Pod koniec roku odległość Ziemia-Słońce jest mniejsza niż średnia jej wartość. To powoduje, że prędkość orbitalna oraz prędkość kątowa jest większa niż średnia policzona z całej orbity. Każdego dnia Ziemia pokonuje większą niż średnia część swojej orbity, Słońce przesuwa się na tle odległych gwiazd o większy kąt i czas między kolejnymi południami wydłuża się. Obecnie wynosi on 24 godziny i 30 sekund.

Przesuwające się południe “pociąga” za sobą cały dzień, powodując opisywane różnice między świtem i zmierzchem.

Poranne skracanie trwać będzie do 30 grudnia. Tego dnia Słońce wzejdzie o 7:49, zajdzie o 15:40, czyli dzień potrwa 7 godzin 51 minut.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież