Nowa nazwa dla szpitalaPlacówka w Jaroszowcu zmieniła nazwę na Małopolski Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji. Ma też nowego patrona - Edmunda Wojtyłę, brata Karola.

- Jestem przekonany, że nowa nazwa to podniesie prestiż szpitala - mówi się Krzysztof Grzesik, dyrektor placówki. Pomysł na zmianę nazwy pojawił się w ubiegłym roku. - Kiedy nasz szpital znalazł się poza siecią szpitali, zacząłem modlić się do św. Jana Pawła II, żeby nasza sytuacja się poprawiła. Miałem wrażenie, że Edmund, jego brat, też gdzieś tam nad nami czuwa - mówi Krzysztof Grzesik. Po tym, jak szpital ostatecznie znalazł się w sieci i dostał pieniądze, dyrektor placówki uznał, że to jest dobry czas, by nadać mu imię Edmunda Wojtyły.

Brat byłego papieża świetnie nadaje się na patrona szpitala, gdzie leczy się gruźlicę. - Był lekarzem, który w wieku 26 lat zmarł na szkarlatynę - podkreśla Krzysztof Grzesik.

Krzysztof Grzesik chce też pozyskać stetoskop Edmunda, który Jan Paweł II cały czas miał na biurku w Watykanie. Był ze swoim starszym bratem bardzo mocno związany. - Wysłałem prośbę do papieża Franciszka , żeby przekazał nam stetoskop Edmunda. Poprosiłem też o część garderoby Jana Pawła II. Jeśli się to uda, umieścilibyśmy w gablocie obie te rzeczy. Byłby to jedyny w Europie i na świecie taki symbol braterstwa - wyjaśnia dyrektor szpitala. Uroczyste nadanie nazwy planowane jest na 18 maja o godz. 18.18. - To także symbol. 18 maja urodził się Karol Wojtyła, a o godz. 18.18 został papieżem - wyjaśnia Grzesik.

za: Katarzyna Ponikowska / Gazeta Krakowska