Kuchnia nasza powszednia: małosolne lub kiszone

Ogórki małosolne, to takie które przebywają w zalewie około 3 dni. Ogórki kiszone to takie, które przebywały w zalewie co najmniej 5 dni. Ogórki małosolne są mniej kwaśne i bardziej delikatne w smaku, a ich skórki są twardsze niż ogórków kiszonych.

Potrzebujemy na trzylitrowy słój:
2,5 kg ogórków gruntowych (najlepiej niedużych)
3 łyżki soli
5 - 6 ząbków czosnku
kawałek korzenia chrzanu
kilka gałązek kopru
ewentualnie: kilka listków chrzanu, liście dębu, porzeczki. Jak głosi popularny pogląd, mają one sprawiać, że ogórki będą bardziej jędrne i chrupiące.

Ogórki trzeba dokładnie wymyć. Dobrze jest też poucinać końcówki. Gotujemy wodę (ogórki zalane wrzątkiem szybciej się kiszą), wlewamy ją do jakiegoś naczynia, wsypujemy sól, mieszamy.

W słoiku ciasno układamy ogórki. Każdą ich warstwę uzupełniamy obranymi ze skórki ząbkami czosnku, korzenia chrzanu, koprem, liściami (wymytymi) dębu, porzeczki i chrzanu. Zalewamy wodą. Ogórki trzeba tak przykryć, by żaden nie wystawał poza poziom wody. Trzymamy słoik (lub kamionkowy garnek) w cieple około 3 dni. W upalne dni ten czas jest nawet krótszy. Ogórki są gotowe do spożycia.

By dłużej zachowały świeżość, słoik z ogórkami można przenieść do lodówki.

przepis z 2015 r.

 

 

 

Komentarze  

#4 Janusz 2017-07-29 11:05
Cytuję Janusz:
Dzisiaj zrobię doświadczenie i zamiast listek chrzanu,wiśni,dębu porzeczki dam-do ogórków świeże z ogródka oregano,bazylię,rozmaryn i z torebki 5 całych ziarenek pieprzu.

Bardzo dobre ogórki wyszły małosolne potem kiszone z dodaniem bazylii,rozmary nu,oregano i ziarenek całego pieprzu.Polecam proboszczowi oraz całej Parafii.
Cytować
#3 Janusz 2017-07-26 09:45
Dzisiaj zrobię doświadczenie i zamiast listek chrzanu,wiśni,d ębu porzeczki dam-do ogórków świeże z ogródka oregano,bazylię ,rozmaryn i z torebki 5 całych ziarenek pieprzu.
Cytować
#2 Janusz 2017-06-25 22:03
Ogórki mało-solne wyszły mi dużo solne ,ale to jest wina prawdziwej soli kamiennej z KŁODAWY.Teraz dam dwie łyżki soli zamiast trzech łyżek.
Cytować
#1 Janusz 2017-06-23 20:01
Zrobiłem ogórki zgodnie z przepisem proboszcz,ale dałem sól kamienną różową naturalną z kopalni ''soli z Kłodawy''
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież