Wiosna20 marca wypada pierwszy dzień astronomicznej wiosny w 2018 roku. Dzień później zaczyna się wiosna kalendarzowa.

W skutek zmian w otaczającym nas kosmosie, pierwszy dzień wiosny będzie wypadał z roku na rok coraz wcześniej. Prawdopodobnie w następnych dekadach astronomiczna wiosna będzie zaczynać się w okolice 19, a nawet 18 marca. Astronomowie obliczają, że w 2100 roku pierwszy dzień wiosny możemy mieć nawet 13 marca. Wiosna 2018 roku zaczyna się jednak 20 marca.

Astronomiczna wiosna rozpoczyna się w momencie zrównania długości dnia z nocą, zwanego równonocą wiosenną, a kończy w momencie przesilenia letniego. 20 marca 2018 słońce wzejdzie o godzinie 5.38, a zajdzie o 17.48. Dzień potrwa dokładnie 12 godzin i 10 minut. 

Jednak tak naprawdę to pogoda jest tym wyznacznikiem, po którym czujemy, że wreszcie skończyła się zima. Początek wiosny od dawien dawna był okresem, na który ludzie wyczekiwali przez całą długą zimę. Pierwszy dzień astronomicznej wiosny to zapowiedź cieplejszych dni. Przyroda budzi się do życia, drzewa pokrywają się pąkami, listkami i kwiatami, ptaki wracają z ciepłych krajów. Nic dziwnego, że człowiek tak bardzo tęskni za tą porą roku, a jej początkowi nadaje znaczenie symboliczne.