Zmiana czasuZmiana czasu z zimowego na letni w 2018 roku nastąpi w niedzielę 25 marca (Niedziela Palmowa).

W nocy z 24 na 25 marca powinniśmy nasze odmierzacze czasu przestawić z godziny drugiej na trzecią. Oznacza to, że będziemy mieli o godzinę mniej czasu na sen.

Zmiana czasu w Polsce została wprowadzona po raz pierwszy w 1919 roku. Natomiast od 1983 roku robimy to już co roku. Co ciekawe do 1995 roku zmiana czasu z letniego na zimowy odbywała się w ostatnią niedzielę września.

Stosowanie czasu letniego i związane z tym zmiany czasu budzą wiele kontrowersji i bywają kłopotliwe. Szczególnie uciążliwe jest wiosenne przejście z czasu astronomicznego na czas letni — zanim nasze organizmy przywykną do wcześniejszej godziny porannej pobudki zazwyczaj mija kilka dni. Pocieszeniem jest fakt, że dzięki temu nasze wiosenne i letnie popołudnia dłużej będą skąpane w promieniach Słońca. A jesienią czeka nas powrót do czasu zimowego (astronomicznego).

Zmiana czasu to kwestia polityczna. Obligują nas do tego przepisy Unii Europejskiej. Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wzywa do przeprowadzenia dogłębnej oceny zmiany czasu, dokonywanej dwa razy do roku i jeśli to konieczne, do zmiany przepisów.