Maturzyści na Jasnej GórzePielgrzymka Maturzystów Diec. Sosnowieckiej modli się w czwartek, 8 marca na Jasnej Górze. Do sanktuarium przybyło ok. 1,3 tys. osób.

Pielgrzymka tradycyjnie odbywa się w czwartek przed czwartą niedzielą Wielkiego Postu. Obecny jest bp Grzegorz Kaszak, biskup diec. sosnowieckiej.

„Uczniowie klas maturalnych czekają na ten dzień, na tę pielgrzymkę, bo chcą przyjechać tutaj, by przed tronem Jasnogórskiej Pani zapytać Boga, przy Jej pomocy o Boży plan, o Boże powołanie i o drogę, którą Pan Bóg dla nich zaplanował na całe życie – mówi ks. Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Diec. Sosnowieckiej – Życzę im odwagi w otwieraniu się na dary Ducha Świętego, który niech pomoże im rozpoznać właściwą drogę, właściwą tzn. zaplanowaną przez Boga, Bożą drogę swojego życia, bo tylko wtedy będą prawdziwie osobami szczęśliwymi”.

Tegoroczna pielgrzymka zatytułowana jest: „Szkice pamięci. Ocalić od zapomnienia”. „Wpisujemy się tą pielgrzymką w diecezjalne obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości, stąd ten tytuł, który jest równocześnie tytułem konkursu, do którego dzisiaj też będziemy maturzystów zapraszać – wyjaśnia ks. Michał Borda – Jest to konkurs, którego pomysłodawcą jest biskup diecezjalny Grzegorz Kaszak, któremu bardzo zależało, by ocalić od zapomnienia rodzinne wspomnienia walki o niepodległość, przekazywane z pokolenia na pokolenie, nigdzie nie publikowane, nikomu na szerszym forum nieznane, nieopowiedziane. Chcielibyśmy, by ten rok 100. rocznicy odzyskania niepodległości, był taką okazją, by je wydobyć, by te pamięć ustrzec, zachować, żeby ktoś z młodzieży historię swojego dziadka, czy pradziadka opisał, zgłosił do tego konkursu. Najlepsze prace chcemy potem opublikować w formie książkowej”.

O godz. 11.00 młodzież diecezji sosnowieckiej zgromadziła się na Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystię odprawił bp Grzegorz Kaszak.

„Od ponad sześciu wieków przybywają na Jasną Górę pielgrzymi, tak jak wy, szukając tu światła, pociechy, umocnienia, pragną przybliżyć się do Boga, zawierzyć swoje życie Matce Najświętszej - mówił, witając młodzież, o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry - Na czas modlitwy tutaj, nauki, przygotowań do egzaminu dojrzałości, wyboru drogi życiowej, życzę wam szczególnego światła Ducha Świętego”.

Na początku homilii bp Grzegorz Kaszak, z okazji Dnia Kobiet, złożył wszystkim paniom życzenia: „Szanowne, drogie, kochane panie, życzę wam, aby na wasz widok mężczyźni w podziw wpadali, ale przede wszystkim, aby was szanowali i szczerze, czystą miłością, kochali. Abyście w sobie, jak mawiał nasz wielki św. Jan Paweł II, geniusz kobiecy rozwijały i przy tym dużo, dużo szczęścia i radości otrzymywały. Życzę wam również, aby Pani Przenajświętsza z nieba wysokiego, was broniła, chroniła od wszelkich niebezpieczeństw, niech na ustach waszych zawsze uśmiech, wypływający z pogody ducha, gości i niech wam, drogie, kochane panie, w życiu jak najlepiej się poukłada”.

Zwracając się do młodzieży, ksiądz biskup podkreślił, że przybywają do szczególnego miejsca, w którym króluje Matka Boża. „Jest to Pani, która obrała sobie to miejsce, po to aby człowieka słuchać, wysłuchiwać i przechodzić do czynu. Jeżeli ktoś by miał wątpliwości, że jest to Matka, która słucha, wsłuchuje się w bicie serca, która pochyla się nad człowiekiem, który tutaj często przepełniony obawą, strachem, różnego rodzaju problemami przychodzi, to niech spojrzy na te ściany, na ołtarz. Ileż tu przedmiotów i rzeczy, które my nazywamy wotami. Za każdą tą rzeczą kryje się historia człowieka, niekiedy bardzo dramatyczna, bardzo bolesna, pełna cierpienia i to nie tylko tego fizycznego, ale także tego duchowego, ale za tym przedmiotem kryje się także zwycięstwo, pokonanie trudnej sytuacji, która przygniatała człowieka, która go miażdżyła. Jest więc to Matka, która słucha z cierpliwością, z wytrwałością swoich dzieci, tych, którzy tutaj przychodzą”.

„Dobrze uczyniliście, drodzy młodzi przyjaciele, że na progu nowego etapu waszego życia, kiedy kończycie szkołę, kiedy niektórzy podejmą trud zdawania matury, jesteście tu, u tej Matki, z waszymi trudnościami, problemami, obawami, kłopotami, strachami, bo Ona słucha i przychodzi z pomocą” - zapewniał młodzież bp Kaszak.

Na zakończenie Mszy św. młodzież zawierzyła swoje życie Matce Bożej Jasnogórskiej.

Bp Grzegorz Kaszak wygłosił słowa podziękowania i złożył maturzystom życzenia: „Życzę wam połamania piór, abyście tymi trudnościami, które teraz w tych miesiącach nadejdą, się nie przejmowali, żebyście się zwyciężyć nie dali i abyśmy po egzaminie dojrzałości mogli powiedzieć, że wszyscy go bardzo dobrze zdali. Tego wam z całego serce życzę i niech Pani Przenajświętsza, Ta, która się wsłuchuje, Ta, która spieszy z pomocą, niech Ona dodaje wam otuchy, męstwa, ale także i wyprasza mądrości, w sposób szczególny wtedy, kiedy będziecie pisali i przed komisją, na niełatwe pytania, z którymi oczywiście sobie dacie radę, odpowiadali”.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / sm, mn