Ogłoszenia duszpasterskie na 18 marca 2018

1. Dzisiaj V Niedziela Wielkiego Postu. Rozpoczynamy w liturgii okres pasyjny, czyli czas rozważania męki i śmierci Chrystusa. Zgodnie z tradycją aż do Wielkiego Piątku zasłania się krzyże. W poniedziałek uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP, opiekuna całego Kościoła. We wtorek spowiedź rekolekcyjna w Jaroszowcu. U nas Msza św. o godz. 17.30.

2. Dzisiaj Niedziela Serca dla Parafii. „Bóg zapłać” za każdą modlitwę, zaangażowanie i ofiary na rzecz naszej wspólnoty. Podziękowania również dla osób, które składają się na kwiaty do Grobu Bożego. Są to: mieszkańcy ul. Wiejskiej w Rodakach, Nowsia  i z Ryczówka z ul. Dolnej. „Bóg zapłać” raz jeszcze.

3. Za tydzień Niedziela Palmowa. Poświęcenie palm w czasie każdej Mszy św. O godz. 11.00 uroczysta procesja z palmami wokół świątyni, a autorzy trzech najpiękniejszych z nich otrzymają nagrody książkowe. A dla tych, którzy nie potrafią zrobić palm, Koło Gospodyń Wiejskich w Rodakach, jak co roku przed nabożeństwami zaoferuje do kupna gotowe wiązanki. Z soboty na niedzielę zmiana czasu na letni – będziemy musieli wstać godzinę wcześniej! O godz. 8.00 – Gorzkie Żale z wystawieniem Najśw. Sakramentu.

4. W sobotę, 14 kwietnia odbędzie się pielgrzymka diecezjalna do Sanktuarium Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji w Toruniu. Parafie naszego dekanatu organizują wyjazd autokarowy na to wydarzenie. Głównym punktem będzie Eucharystia o godz. 12:00 pod przewodnictwem ks. bp. Grzegorza Kaszaka. Autokar zabierze uczestników spod kościoła. Koszt przejazdu  - 65 zł. od osoby. Zapisy po Mszy św. w zakrystii. Dla każdej parafii jest przeznaczonych 8 miejsc. Opiekunem grupy będzie wikariusz z Klucz, ks. Paweł Stanisz. Opłatę za przejazd w całości składamy w autokarze. Wyjazd ok. godz. 4.00.

5. Trwa I edycja konkursu Bohater Katechezy Diecezji Sosnowieckiej. Wśród zgłoszonych nasza pani katechetka. Głosować można do 30 kwietnia przez internet na Facebook’u. Informacje także na naszej parafialnej stronie internetowej.

6. To powinien być dla nas bardzo ważny tydzień Wielkiego Postu. Zapraszam bowiem na Parafialne Rekolekcje. Dzieci z nauczycielami obu szkół zapraszam w środę, czwartek, piątek i sobotę o godz. 11.00. W środę o 17.00 nabożeństwo do Najśw. Maryi Panny Częstochowskiej. W czwartek o 9.00 i 17.00 Msze św. z naukami dla dorosłych. W piątek Msza św. z nauką dla starszych i chorych o 9.00. Przed godz. 18.00 spotkamy się w kościele św. Marka. Strażaków proszę, by pół godziny wcześniej zabrali krzyż z kościoła parafialnego, a później w mundurach towarzyszyli procesji Drogi Krzyżowej. Podobnie Koła Gospodyń Wiejskich. Zabierzmy ze sobą świece, które zapalamy po wyjściu z kościoła św. Marka. Dzieci proszę, by przygotowały sobie własnoręcznie lub z pomocą rodziców swoje nieduże krzyżyki, które złożą obok krzyża po dojściu do kościoła parafialnego. Ponieważ najmłodsi Mszę św. będą mieli przed południem, nie muszą zostawać na Eucharystii. Za to młodzież i dorośli powinni to uczynić, ponieważ po Drodze Krzyżowej Msza św. z nauką ogólną. W sobotę o 9.00 Msza św. z nauką dla ludzi starszych i sakramentem namaszczenia chorych. O godz. 17.00 Msza św. z nauką ogólną i uroczystym błogosławieństwem na zakończenie rekolekcji. Sobota to także dzień spowiedzi: o 8.30, 10.15 i od godz. 16.00. Ale nie wolno nam się ograniczyć tylko do spowiedzi!

Pamiętajmy, by uczestniczyć w rekolekcjach we wszystkie cztery dni. To taki szczególny i wyjątkowy czas w roku liturgicznym Kościoła. Jest to czas próby, czas lekcji i nauk, kiedy uczymy się roztropności, mądrości ducha i stajemy się lepsi. Czas rekolekcji jest bardzo znanym aktem pokutnym w Kościele od wieków – aktem duchowych ćwiczeń. Dlatego rekolekcje odprawiają wszyscy: papież, biskupi, kapłani, zakonnicy i zakonnice, małżonkowie, rodzice, dziadkowie, studenci, uczniowie, osoby chore i niepełnosprawne, osoby samotne i rozwiedzione. Przypominajmy sobie o nich i zachęcajmy wzajemnie do uczestnictwa! Program jest w gablotce i w internecie.

7. Od najbliższego piątku w kościele będzie można nabyć najdroższy chleb. Nazywa się Chlebkiem Miłości Caritas, bowiem całkowity dochód z jego sprzedaży przeznaczony jest na zakup żywności dla najuboższych w Domach dla Bezdomnych. Chlebki mają kształt bułek i mają przedłużony okres przydatności do spożycia. Po zakupie wkładamy je do zamrażalnika, by później trafiły do koszyczka w Wielką Sobotę, a po poświęceniu na stół wielkanocny. Koszt jednego chlebka to 5 zł.

8. Mają zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński: Marcin Bierlet, l. 35 z Ryczówka i Anita Pabis, l. 32 z Ryczówka. Ktokolwiek wie o przeszkodach w zawarciu tego małżeństwa, w sumieniu zobowiązany jest powiadomić księdza proboszcza.

9. Zachęcam do kupna i lektury tygodników „Niedziela” i „Gość Niedzielny”. Niech to będzie przedłużenie rekolekcji wielkopostnych.

10. Raz jeszcze zachęcam do refleksji rekolekcyjnej w środę, czwartek, piątek i sobotę. Życzę bogatego w przeżycia duchowe tygodnia. A solenizantom i jubilatom, w tym Józefom, wielu łask. Szczęść Boże!