Akcja zakończonaWystarczyła szybka decyzja, Apel skierowany do Mieszkańców z prośbą o wspólne sprzątanie wsi, pomoc Księdza Proboszcza, który w niedzielę 8 kwietnia br. na każdej Mszy św. odczytał apel Rady Sołeckiej i w środę 11 kwietnia Mieszkańcy stawili się do pracy. Wieś zmieniła oblicze. 

Wyznaczono 5 grup sprzątających, każdej z nich przypisano najważniejsze miejsca przestrzeni publicznej. Można powiedzieć, że wieś jest gruntownie posprzątana.

I grupa - sprzątała park w historycznej części wsi Dworze. W parku tym ścinane były stare wierzby, które stanowiły zagrożenie, pozostało mnóstwo gałęzi i liści jeszcze z jesieni. A jest to miejsce szczególne. Tam znajduje się przystanek historyczny ze św. Antonim Padewskim, jest tam również plac zabaw dla dzieci. To centrum Dworu. Pracowali tam przy sprzątaniu: Alicja Jeziorna z wnukami – Radkiem i Julką,  Józef Domagała, Paweł Tkacz z żoną i dziećmi, Małgorzata Rolka z mężem i dziećmi, Teresa Gomułka, Dawid Antosiak, uczniowie szkoły podstawowej - Miłosz Półkoszek, Brajan Knaga.

II grupa – sprzątała otoczenie kościółka zabytkowego i parking przy kościółku, pracowali: Barbara Zarębska, Helena Wieczorek, Anna Hetmańczyk, Magdalena Paszyńska, Leokadia Wesołowska, Zdzisława Francik, Grzegorz Francik, Anna Mrówka, Anna Fiszauf, Halina Leśniak. Dwie osoby, które nie mogły wziąć udziału w sprzątaniu tj. Kazimiera Plutka i Henryk Stajno złożyli ofiarę na kwiaty do starego kościółka.

III grupa – sprzątała otoczenie ronda przy ulicy Prostej i Długiej oraz otoczenie niezamieszkanego domu wzdłuż ulicy Bagiennej. Sprzątali: Anna Stajno, Ilona Leśniak,  Lidia Żelazna,  Barbara Wojnar,  Elżbieta Dąbrowska, Roman Pandel - student, uczniowie szkoły podstawowej – Dawid Leśniak, Paweł Grzanka, Julia Leśniak, Kamil Oruba, Jakub Gomułka i gimnazjalista Paweł Domagała.

IV grupa - sprzątała parking koło kościoła, chodnik na cmentarz przy drodze wojewódzkiej, otoczenie cmentarza oraz parking przy cmentarzu. Sprzątali: Teresa Ziaja, Zofia Grubka, Lidia Gamrot, Aleksander Gamrot, Magdalena Rutkowska, Jacek Burdzel, Danuta Ładoń, Stefan Ładoń, Danuta Majewska, Alfred Majewski, Bogusława Sosnowska, Stefan Pandel,  Halina Tkacz, Karolina Bieniek z dziećmi, Danuta Leśniak, Justyna Matyja z dziećmi, Halina Słota.

V grupa – sprzątała tzw. Gawronową Górkę koło szkoły, na której każdego dnia spotyka się młodzież z różnych miejscowości gminy. Integrują się, ale niestety nie zawsze zostawiają porządek. Sprzątali całą górkę i otoczenie: Emilia Leśniak, Halina Karolczyk, Halina Ładoń, Beata Nowosińska i Rafał Nowosiński. Indywidualnie, przyległe do ulicy Południowej tereny leśne sprzątał Jarosław Paś.

Otoczenie świetlicy Zielone Wzgórza sprzątali: Piotr Domagała i Jacek Domagała, a przed południem w dniu akcji sprzątania, myły okna w świetlicy i sprzątały otoczenie: Anna Domagała, Eugenia Bretner, Bogusława Sosnowska, Alicja Jeziorna.

Porządkowanie wsi podczas takiej akcji ma sens, widać efekty. Wieś Rodaki może teraz przyjmować gości, a przyroda będzie się prawidłowo rozwijać. Ta lokalna inicjatywa, w której mieszkańcy wyrazili troskę o środowisko, to nic innego jak piękna postawa patriotyczna.

Pragniemy w imieniu własnym i Rady Sołeckiej podziękować wszystkim, którzy poświęcili swój czas i przyszli  na wyznaczone miejsce 11 kwietnia br.  Akcja rozpoczynała się o godz. 17.00, ale niektórzy rozpoczęli porządkowanie już przed południem. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy. Praca tak dużych grup była wręcz wzruszająca, trudno to opisać w słowach. Dziękujemy także pracownikom Urzędu Gminy: panu Jarkowi Polakowi i panu Leszkowi Kucaba, za dostarczone worki i niezwłoczne zabranie śmieci.

Dziękują organizatorki i koordynatorki akcji

Halina Ładoń – radna wsi
Barbara Wojnar – sołtys wsi


Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim Mieszkańcom Rodak, którzy zgodnie z apelem organizatorów akcji przyszli 11 kwietnia br. o godz. 17.00 na umówione miejsca i rozpoczęli porządkowanie wsi. Było w sumie ponad 50 osób. Byli dorośli i dzieci. Niektórzy podjęli prace już przed południem. Ta bardzo piękna lokalna akcja to nie tylko porządek na wsi, ale równocześnie troska o środowisko.
Organizatorzy dziękują bardzo serdecznie za tę wspaniałą postawę patriotyczną tak licznej grupie mieszkańców.