Zapisy na Krzeszów18 sierpnia  - dzień pielgrzymki parafialnej do Krzeszowa.

PROGRAM

5.00 – wyjazd sprzed kościoła w Rodakach

ok. 10.00 – herbata przy Sanktuarium

zwiedzanie

12.00 – Msza św. dla Pielgrzymów

13.00 – koncert organowy (20 min.)

obiad (2 dania, ciasto)

ciąg dalszy zwiedzania

czas wolny

ok. 17.00 – wyjazd powrotny.

Koszt: 110 zł. od osoby. W cenie przejazd (przewidziane postoje); zwiedzanie, obiad.

Zapisy: po Mszach św. w zakrystii. kościołach w Rodakach (konieczny PESEL). Przy zapisie opłacamy wyjazd.


Krzeszów to mała miejscowość położona w Kotlinie Kamiennogórskiej na Dolnym Śląsku. Od czasu powstania Diecezji Legnickiej jest jej głównym sanktuarium oraz celem pielgrzymek. Krzeszowskie opactwo cystersów to zabytek najwyższej światowej klasy, wpisany na listę Pomników Historii przez Prezydenta RP i będący żelaznym kandydatem do UNESCO.  Tędy przebiega również główny Europejski Szlak Cysterski oraz Sudecka Droga św. Jakuba.

Krzeszów to przede wszystkim Bazylika Mniejsza p.w. Wniebowzięcia NMP – Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej - piękna późnobarokowa świątynia z przebogatym wnętrzem, nazywana Europejską Perłą Baroku, w której na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny z monumentalnym obrazem Wniebowzięcia NMP, zespół fresków o tematyce biblijnej i zakonnej oraz organy koncertowe – przez wielu uważane za najlepiej zachowane organy barokowe w tej części Europy.

Na placu sanktuarium znajduje się również kościół p.w. św. Józefa z cyklem fresków „Śląskiego Rembrandta” M. Willmanna „Radości i troski św. Józefa” - prezentującym w niespotykany sposób sceny z życia św. Rodziny.

W tylnej części bazyliki znajduje się Mauzoleum Piastów Świdnicko-Jaworskich, w którym w gotyckich sarkofagach spoczywają szczątki fundatorów krzeszowskiego opactwa. Poza murami w pięknym krajobrazie rozsiane są kaplice Kalwarii Krzeszowskiej liczące 33 stacje służące rozważaniu męki Chrystusa.

Jednak największym skarbem sanktuarium jest XIII-wieczna ikona Matki Bożej Łaskawej – najstarszy wizerunek maryjny w Polsce, ukoronowany 2 czerwca 1997 roku w Legnicy przez św. Jana Pawła II.

Krzeszów to również przez wieki miejsce przenikania się trzech kultur, gdyż początku istnienia pielgrzymowali tu Polacy, Niemcy i Serbołużyczanie. Również obecnie w poszukiwaniu głębokiego spotkania z Bogiem i Matką Jezusa, jak również z wielkim pragnieniem doświadczenia niezwykłych łask, przybywają tutaj pielgrzymi nie tylko z Polski ale również z Niemiec i Czech. No i z... Ryczówka i Rodak...

Telefon:   32 725 68 10

Telefon komórkowy: tel. 570 361 959 - w ważnych sprawach między 9.00 a 21.00


* Osoby zapisujące się na pielgrzymkę wyrażają zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach organizacji wyjazdu oraz na uwiecznienie wyjazdu na zdjęciach bądź filmie.