Pierwsza KomuniaDwadzieścioro dzieci z Ryczówka i Rodak przystąpiło 19 maja do I Komunii św. Przygotowani przez Irenę Lelakowską wzięli udział w pełni we Mszy św. celebrowanej przez ks. Jarosława Kwietnia. Na organach grał Mieczysław Kumela. O liturgię zadbał Wojciech Kłoda.

Ksiądz proboszcz przedstawił dzieciom i dorosłym sylwetki dwojga dzieci, które ukochały Eucharystię.

* Jest III wiek. W starożytnym Rzymie mieszka mały Tarsycjusz. Jest okres prześladowania chrześcijan, ale młody chłopiec jest już na tyle dojrzały że powierzają mu odpowiedzialne zadanie. Noszenie ukrytego w hostii Pana Jezusa więźniom. Tak bardzo z niecierpliwością wyglądali Tarsycjusza, który przynosił im lekarstwo na ich doczesne zmartwienia.

Pewnego razu został brutalnie napadnięty przez rówieśników, którzy zaciekawieni, co chłopak tak mocno chowa, zaczęli go bić. Tarsycjusz nie wyjawił jednak sekretu; pobitego chłopca uratował jeden z żołnierzy. Chłopiec oddał mu Najświętszą Hostię i wkrótce zmarł z powodu odniesionych ran.

* Swoim pragnieniem przyjęcia Najświętszej Hostii włoska dziewczynka Imelda Lambertini żyjąca w XIV wieku zadziwiła swoje otoczenie. Dzieci mogły wówczas przyjąć Komunię po 14. r. życia. Imelda w wieku 9 lat zostaje oblatką (dziewczynką, która wychowuje się w klasztorze, aby w przyszłości zostać zakonnicą) u bolońskich dominikanek. Bardzo zasmuca ją fakt, że kiedy ona sama klęczy w chórze zakonnym wszystkie siostry przyjmują Najświętszy Sakrament. Z tego powodu dziewczynka często płakała.

Pewnego majowego poranka 1333, kiedy wszystkie siostry, prócz Imeldy przyjęły Komunię, w kościele pojawił się dziwny zapach. Nagle nad głową dziewczynki zmaterializowała się biała hostia. Wezwano kapelana, i stała się rzecz nadzwyczajna - hostia spoczęła na kapłańskiej patenie, a po przyjęciu Komunii Świętej serce Imeldy nie wytrzymało szczęścia... pękło z radości. Imelda odeszła do domu Ojca Niebieskiego w wieku zaledwie 12 lat. Jej niewinne ciało zachowało się od zniszczenia będąc świadkiem świątobliwego życia i pięknej postawy dziewczynki.

Imelda ogłoszona błogosławioną została z czasem patronką dzieci pierwszokomunijnych. Między innymi biorąc pod uwagę jej przykład papież Pius X - żyjący na początku dwudziestego stulecia i zwany papieżem eucharystycznym, na mocy swojej władzy apostolskiej udzielił zezwolenia, aby dzieci mogły przystępować do stołu Pańskiego już w wieku ośmiu lat. W roku 1905 ten papież pozwolił na częstą, nawet codzienną Komunię Świętą.


zdjęcia: Studio Multimedialne MIGAWKA
www.studio-migawka.pl

Drodzy Rodzice! Z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, który uważał, że dzień Pierwszej Komunii Świętej „wspomina się jako jeden z najpiękniejszych w życiu”, życzymy Wam, byście się razem ze swoimi dziećmi zawsze czerpali miłość i radość ze spotkania z Chrystusem, który przychodzi w szczególny sposób do Was.


Do I Komunii św. 19 maja 2018 roku (a dzień wcześniej do I spowiedzi) przystąpili:

                        SP Rodaki
1. Barczyk Paweł
2. Budziński Paweł
3. Knaga  Brajan    
4. Kożuch Mikołaj
5. Kubański Szymon
6. Półkoszek  Daria
7. Wilk Emilia
8. Wróblewska Emilia  

          SP  Ryczówek
       1.  Banasik Magdalena
       2.  Chwist Filip  
       3.  Ekiert Oliwia
       4.  Krzykawski Szymon
       5.  Leśniak Klaudia
       6.  Majewska Kalina  
       7.  Mrówka  Sylwia
       8.  Pietrzak Marcin
       9.  Smętek  Maciej
      10. Stajno Wiktor
      11. Szot Gracjan
      12. Żbik Tomasz