Rocznica Pierwszej Komunii
Witraże
Zapraszamy na majówki
Niedziela Powołań

Nowy Biskup w KatowicachKs. Grzegorz Olszowski, 51-letni proboszcz parafii św. Antoniego w Rybniku, został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej.

Ojciec Święty przydzielił mu stolicę tytularną Roga. Informację ogłosiła w środę w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Biskup Nominat urodził się urodził się 15 lutego 1967 r. w Mikołowie w sakramentalnym małżeństwie Kazimierza Olszowskiego i Róży zd. Pawletko. Po maturze przez dwa lata studiował na Politechnice Śląskiej w Gliwicach; potem wstąpił do WŚSD w Katowicach. Święcenia prezbiteratu przyjął 13 maja 1995 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach przez posługę Arcybiskupa Katowickiego Damiana Zimonia.

W latach 1995-1999 był wikariuszem w parafii św. Jadwigi Śl. w Rybniku; moderatorem rejonowym Ruchu „Światło-Życie” i służby liturgicznej w dekanacie; katechetą w I Liceum Ogólnokształcącym w Rybniku. Kontynuował studia podyplomowe na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie w zakresie Teologii Praktycznej, finalizując je w 1998 roku zdobyciem stopnia licencjata.

W latach 1999 – 2007 pełnił funkcję sekretarza i kapelana abp. Damiana Zimonia; w 2003 roku ukończył dwusemestralne Podyplomowe Studia Specjalistyczne Teologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. 12 czerwca 2007 otrzymał stopień doktora nauk teologicznych w zakresie teologii pastoralnej na podstawie rozprawy doktorskiej "Organizacja i główne kierunki działania Referatu (Wydziału) Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Katowicach w latach 1939-1985".

W latach 2007 – 2012 pełnił urząd kanclerza Kurii Metropolitalnej w Katowicach, a w 2012 r. mianowany wikariuszem generalnym Archidiecezji Katowickiej i moderatorem Kurii Metropolitalnej, członkiem Kolegium Konsultorów oraz archidiecezjalnych Rad: Kapłańskiej i Duszpasterskiej, a także Komisji Głównej II Synodu Archidiecezji Katowickiej. W 2010 roku został zaliczony do grona kapelanów Jego Świątobliwości. W roku 2014 otrzymał nominację na proboszcza parafii p.w. św. Antoniego w Rybniku. Od 1 stycznia br. pełni także funkcję dziekana dekanatu Rybnik.

NaMarginesie Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie.
24m
NaMarginesie Rocznica Pierwszej Komunii - Rodaki, Ryczówek, Klucze, Jaroszowiec, diecezja sosnowiecka, województwo małopolskie https://t.co/LJ2T5bDHLM
4h
NaMarginesie Katecheza o Eucharystii - cz. 5 - Rodaki, Ryczówek, Klucze, Jaroszowiec, diecezja sosnowiecka, województwo małopols… https://t.co/HnRmiTBn8I

W tym miesiącuW tym miesiącu24945
W sumieW sumie1903397

Niedzielny suchar

Pewien ksiądz miał bardzo głośne kazanie. Podszedł do niego chłopiec i powiedział:
- Czego tak krzyczysz? Mamusia przecież mówiła, że w kościele trzeba być cicho!

Bezchmurnie

14.68°C