Gęś zatorska z RodakKoło Gospodyń Wiejskich w Rodakach uczestniczy w Ogólnopolskim Konkursie Kulinarnej Biblii Polskich Potraw Tradycyjnych, organizowanym przez redakcję portalu mojekgw.pl i redakcję kwartalnika „Moja wieś”.

Konkurs trwa od grudnia 2017r. Najlepsze zgłoszone potrawy znalazły się już w III etapie, przedostatnim. Wśród tych najlepszych przepisów znalazł się przepis na „gęś zatorską nadziewaną mięsem” opracowany przez członkinie KGW w Rodakach.

Najlepsze zgłoszenia, które przeszły do III etapu będą opublikowane w Kulinarnej Biblii Polskich Potraw Tradycyjnych, która będzie dostępna w całej Polsce. Laureaci, którzy zakwalifikują się do IV etapu zostaną nagrodzeni. Nagrodą główną jest 4-dniowa wycieczka dla 6 osób (wycieczka – niespodzianka) ufundowana przez Ford Polska.  Jurorem w/w konkursu jest Jakub Kuroń – kucharz i kulinarny ekspert.

Gęś zatorska przed laty była  sztandarowym hasłem wsi Rodaki. Hodowla gęsi w Rodakach trwała 5 lat, w tym czasie została  zarejestrowana na Liście Produktów Tradycyjnych w Ministerstwie Rolnictwa. Ale niestety czar prysnął. Hodowla się skończyła, gdyż nie było hodowców, pozostały jedynie wspomnienia o tamtym czasie, o pięknych imprezach z udziałem pani Kiry Gałczyńskiej i o doskonałej promocji wsi również o wielu nagrodach związanych z realizacją tego niezwykle ciekawego projektu. Rodaki w tamtym czasie były rozpoznawalną wsią, na wskroś tematyczną. Nazwa rasy gęsi „zatorska” pochodzi od miejsca gdzie powstała krzyżówka tej gęsi tzn. w istniejącym wówczas Instytucie Zootechniki w Zatorze. Obecnie stado podstawowe tej rasy gęsi hodowane jest jedynie w Instytucie Zootochniki w Krakowie.

Warto wspomnieć, że do redakcji Moje KGW codziennie spływało dziesiątki zgłoszeń, przepisów i zdjęć różnych potraw. Tym większa satysfakcja dla KGW Rodaki, że potrawa - „gęś zatorska nadziewana mięsem” znalazła się w czołówce. Może przyjdzie czas, że jakaś restauracja w naszej okolicy zdecyduje o przyrządzaniu tej subtelnej potrawy. A tymczasem oczekujemy na ostateczne wyniki.


A oto wyróżniony przepis zgłoszony do konkursu:

TUSZKA GĘSI ZATORSKIEJ NADZIEWANA MIĘSEM

Tuszka gęsi nadziewana mięsem według przepisu Haliny Ładoń i Barbary Wojnar z KGW Rodaki
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Produkty:

30 dkg wątróbki (gęsiej+drobiowej)
80 dkg mięsa (najlepiej karczek)
2 bułki
3 cebule
3 jajka
2 ząbki czosnku
1 łyżkę ziół (majeranek, tymianek, oregano)
2 łyżki masła
2 łyżki smalcu gęsiego
8 suszonych śliwek
sól i pieprz

Przygotowanie:

Gęś nacieramy solą, lekko pieprzem i ziołami, zostawiamy na 2-3 godzin.

Mięso  i wątróbkę mielimy. Wcześniej wątróbkę przesmażamy lekko z cebulką. Mielimy również zamoczone bułki. Dodajemy jajka, rozgnieciony czosnek, dodajemy do smaku pieprz i część ziół. Mieszamy ok. 5 minut.

Jednolitą masę nadzienia wkładamy do korpusu gęsi, zszywamy mocną nicią (lub spinamy skórę spinkami, ale lepiej zszyć). Po wierzchu gęś posypujemy lekko papryką czerwoną suchą słodką oraz majerankiem.

Gotową gęś wkładamy do odpowiedniego naczynia lub do rękawa i pieczemy w piekarniku ok. 3 godziny w temperaturze 160 stopni. Następnie wyjmujemy z rękawa lub naczynia, układamy na blaszce, polewamy powstałym z pieczenia sosem i jeszcze przez 30 minut pieczemy w piekarniku, aby gęś nabrała koloru i chrupkości. Po upływie czasu wyciągamy gęś na duży półmisek. Wokół tuszki gęsiej układamy oddzielnie upieczone jabłka z żurawiną, którą wkładamy do wydrążonego wgłębienia w jabłku. Tuszka gęsi w towarzystwie kolorowych jabłek wygląda znakomicie. Jedząc mięso z takiej tuszki gęsi można palce lizać.
-----------------------------------------
Przepis odtworzyły po konsultacjach ze starszymi gospodyniami Halina Ładoń - autorka programu „Zielona Gęś w krainie białego puchu” wraz z Barbarą Wojnar, obydwie członkinie KGW Rodaki.

Według tego przepisu przygotowana była tuszka gęsi na konferencję organizowaną w 2006r. w Rodakach. Konferencja pt. „Gęś na stole, gęś w kulturze, gęś w środowisku” zgromadziła wiele znakomitości nauki, kultury, przedsiębiorczości,  ministerstwa i samorządów. Podczas konferencji goście, w tym przedstawiciele AGRO-SMAKU zajadali się mięsem gęsi. Tego dnia przedstawicielka Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przywiozła dokument potwierdzający wpisanie „tuszki gęsi zatorskiej” na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.