Na Festiwalu SmakuW pięknej scenerii na rynku w Miechowie zgromadziło się wielu wystawców, a wśród nich panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rodakach jako jedyne Koło Gospodyń Wiejskich zaproszone przez  Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Panie dumnie reprezentowały nie tylko swoją miejscowość, ale również gminę Klucze. Zadaniem, jakie postawiono paniom z KGW był pokaz kiszenia kapusty w beczce oraz prezentacja i pokaz gotowania zalewajki.

Kiszenie kapusty w beczce to pokaz w formie warsztatów dla dzieci. Kapusta pochodziła oczywiście z „zagłębia kapuścianego” czyli okolic Miechowa. Beczka i inne rekwizyty pochodziły z Rodak, stąd też pochodził główny ubijający, a właściwie depczący kapustę w beczce Mieczysław Binek. Kapustę siekały panie z KGW.  Cały proces kiszenia kapusty relacjonował konferansjer i równocześnie prowadzący w TVP program kulinarny - Andrzej Polan. Prowadzi on w Warszawie restaurację, pracuje dla telewizji, prowadząc programy kulinarne, ale często przebywa w Małopolsce, odwiedza w gminie Klucze rodzinną miejscowość - Kwaśniów Dolny.

Drugim pokazem, którego autorkami były Rodaczanki, to przygotowanie w 20 litrowym garnku zalewajki, tradycyjnej zupy gotowanej bardzo często przez gospodynie w regionie, gdzie mieszkamy, a więc na pograniczu dawnej Galicji i Śląska. Przygotowaniom poszczególnych etapów towarzyszył również Andrzej Polan – ekspert, który bardzo wysoko ocenił profesjonalizm rodackich „kucharek”. Wszystko poszło bardzo sprawnie.

Zapowiedzianym przez konferansjera warsztatom towarzyszył tłum widzów. Przygotowane produkty bałyskawicznie znalazły się w ogromnym garze. W ciągu ok. 70 minut zalewajka była gotowa. Niestety nie wystarczyło dla wszystkich. Wydano ponad 100 porcji. Dobrze, że w porę przyszedł do stoiska Rodaczanek i spróbował tej wyśmienitej zalewajki marszałek województwa Wojciech Kozak oraz burmistrz Miechowa.

Bardzo sympatycznym akcentem na zakończenie pobytu na Festiwalu Smaku w Miechowie były wianki, wykonywane przez Rodaczanki na stoisku, które było do ich dyspozycji. Wianki z gałązek lipy ozdobione kwiatami zachwycały, były bardzo twarzowe, ale, jak to zwykle bywa, nie starczyło dla wszystkich pań, które przebywały na płycie rynku.

Podczas naszych prezentacji rozdawałyśmy materiały promocyjne i zapraszałyśmy do odwiedzin naszej pięknej gminy. Koszty związane z wyjazdem pokrył UMWM.

Sołectwo Rodaki na Festiwalu Smaku w Miechowie reprezentowało 14 pań z KGW w pięknych regionalnych strojach, 2 panów oraz sołtys i radna wsi Rodaki.

Halina Ładoń

zobacz także tutaj i tutaj.