Kuchnia nasza powszednia: gęś po rodacku

Tuszka gęsi zatorskiej nadziewana mięsem (najlepiej karczkiem i wątróbką).

To przepis Haliny Ładoń i Barbary Wojnar z Koła Gospodyń Wiejskich Rodaki.

Produkty:

30 dkg wątróbki (gęsiej+drobiowej)
80 dkg mięsa (najlepiej karczek)
2 bułki
3 cebule
3 jajka
2 ząbki czosnku
1 łyżka ziół (majeranek, tymianek, oregano)
2 łyżki masła
2 łyżki smalcu gęsiego
8 suszonych śliwek
sól i pieprz

Przygotowanie:

Gęś nacieramy solą, lekko pieprzem i ziołami, zostawiamy na 2-3 godzin. Mięso i wątróbkę mielimy. Wcześniej wątróbkę przesmażamy lekko z cebulką. Mielimy również zamoczone bułki. Dodajemy jajka, rozgnieciony czosnek, dodajemy do smaku pieprz i część ziół. Mieszamy ok. 5 minut. Jednolitą masę nadzienia wkładamy do korpusu gęsi, zszywamy mocną nicią (lub spinamy skórę spinkami, ale lepiej zszyć). Po wierzchu gęś posypujemy lekko papryką czerwoną suchą słodką oraz majerankiem. Gotową gęś wkładamy do odpowiedniego naczynia lub do rękawa i pieczemy w piekarniku ok.3 godziny w temperaturze 160 stopni. Następnie wyjmujemy z rękawa lub naczynia, układamy na blaszce, polewamy powstałym z pieczenia sosem i jeszcze przez 30 minut pieczemy w piekarniku, aby gęś nabrała koloru i chrupkości. Po upływie czasu wyciagamy gęś na duży półmisek.

Wokół tuszki gęsiej układamy oddzielnie upieczone jabłka z żurawiną, którą wkładamy do wydrążonego wgłębienia w jabłku.

Tuszka gęsi w towarzystwie kolorowych jabłek wygląda znakomicie. Jedząc mięso z takiej tuszki gęsi można palce lizać.

Halina Ładoń
Barbara Wojnar

zobacz także