Święto plonów w RodakachW tym roku gminne święto plonów obchodziliśmy w Rodakach. W tradycyjnych dożynkach uczestniczyło wielu mieszkańców gminy i zaproszonych gości.

Dożynki rozpoczęły się od Mszy świętej, którą w kościele odprawił proboszcz parafii Rodaki ks. Jarosław Kwiecień, a towarzyszyli mu duchowni z okolicznych parafii.

Po Mszy uczestnicy dożynek udali się w barwnym korowodzie na plac przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. W korowodzie, poprowadzonym przez orkiestrę dętą z ZGH Bolesław i poczet konny grupy rekonstrukcyjnej, przeszły delegacje sołectw, poczty sztandarowe straży pożarnych, Koła Gospodyń Wiejskich, przedstawiciele samorządu z wójtem Norbertem Bieniem, sołtysi i radni oraz mieszkańcy. Przedstawiciele sołectw nieśli w korowodzie piękne wieńce dożynkowe. Wśród gości, którzy przybyli na dożynki, znaleźli się m.in. panie posłanki Agnieszka Ścigaj i Lidia Gądek, Radny Województwa Małopolskiego Marcin Cockiewicz oraz Wójt Gminy Trzyciąż Roman Żelazny.  

Po oficjalnym otwarciu dożynek i przemówieniu okolicznościowym Wójta Gminy Klucze Norberta Bienia odbyło się przedstawienia tematycznie związane z tradycją dożynek, przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z udziałem mieszkańców i dzieci. Po przedstawieniu, starostowie dożynek – Dawid i Anna Antosiak, którzy w ceremonii uczestniczyli z dziećmi, synami Maciejem i Michałem – zaprosili gospodarzy i gości do wspólnego dzielenia chleba. Podzielonym chlebem częstowano wszystkich zgromadzonych.

Program dożynek obfitował w wiele atrakcji. Był pokaz kulinarny z degustacją („Smaki Gruzji”), a także bogaty blok artystyczny. Na scenie wystąpili lokalni i gościnni wykonawcy. Program artystyczny otworzył występ duetu prezentującego tradycyjną muzykę gruzińską, a po nim wystąpiły dzieci z przedszkola i szkoły podstawowej w Rodakach, których widzowie nagrodzili rzęsistymi brawami. Następnie zaprezentowały się zespoły z Gminnego Ośrodka Kultury: „Rodaczanie”, „Tesamee...”, „Ziemia Kluczewska” oraz (po raz pierwszy na scenie) Chór Enigma.

Gwiazdą koncertu dożynkowego był znany zespół Big Day – wykonawcy takich przebojów jak: „Przestrzeń” czy „W dzień gorącego lata”. Oczywiście wymieniony utwory zabrzmiały również na rodackiej scenie!

Niedzielne dożynki zakończyła zabawa biesiadna z zespołem Mat-Mix.

Dożynki były okazją do wręczenia nagród i dyplomów dla wszystkich wykonawców przepięknych wieńców dożynkowych. Nagrody w imieniu zespołów odbierały przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich. Wójt Gminy Klucze wraz z przedstawicielami samorządu gminy i panią poseł Agnieszką Ścigaj wręczyli ponadto nagrody laureatom dwóch konkursów gminnych: „Najczystsze Sołectwo Gminy Klucze” i „Najpiękniejszy ogródek  przydomowy”. Laureatem pierwszego z konkursów zostało Sołectwo Rodaki, a w kategorii najpiękniejszy ogródek zwyciężyli ex aequo: Gabriela Madej z Klucz oraz państwo Bożena i Andrzej Nigbor z Bydlina. Mieszkańcy gminy Klucze zostali także laureatami konkursu organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Doniosłym momentem było także wręczenie czeku na 20 000 złotych sołectwu Rodaki jako wyróżnienia w konkursie „Niezwykła Małopolska Wieś 2018”.