Ogłoszenia duszpasterskie na 9 września 2018

1. Dzisiaj o 11.00 poświęcenie przyborów szkolnych. Dzisiaj również odpust w Chechle. W środę zapraszam o 18.00 na Nowennę do NMP Częstochowskiej; czwartek – wspomnienie św. Jana Chryzostoma, biskupa i doktora Kościoła. W piątek jest święto Podwyższenia Krzyża Świętego. To pamiątka wydarzenia z 320 roku, gdy cesarzowa Helena odnalazła w Jerozolimie relikwie krzyża, na którym zmarł Chrystus. W sobotę wspomnienie NMP Bolesnej. Za tydzień Niedziela Serca dla Parafii – „Bóg zapłać” za każdą modlitwę w intencji naszej wspólnoty parafialnej i księdza proboszcza.
 
2. Bardzo dziękuję wszystkim bez wyjątku, którzy pomogli zorganizować uroczystość odpustową i dożynki gminne. „Bóg zapłać” sprzątającym, układającym kwiaty, śpiewającym i grającym, służbie liturgicznej, strażakom i paniom z Kół Gospodyń, parafianom i gościom.

3. Mają zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński: Przemysław Prasowski i Barbara Prasowska z d. Kwaśny, zamieszkali w Ryczówku. Ktokolwiek wiedziałby o przeszkodach, w sumieniu jest zobowiązany zgłosić to księdzu proboszczowi. A przypomnę, że kancelaria parafialna czynna jest w dni powszednie zaraz po Mszy św., na której najlepiej po prostu być.

4. Przy okazji renowacji dzwonów o nazwie „Jan” i „Maria” z tyłu kościoła specjaliści od instalacji dzwonowych obejrzeli dzwon znajdujący się na wieży kościoła. I jest zła wiadomość: konstrukcja, na którym dzwon jest zawieszony jest w fatalnym stanie, jest pęknięta i pordzewiała. Jeśli nic nie zrobimy, w ciągu następnych kilku, może kilkunastu miesięcy dzwon może po prostu się urwać i spaść. Stąd ten dzwon teraz nie jest używany. A i tak trzeba będzie przygotować całkowicie nową konstrukcję, która przy okazji wyeliminuje drgania w czasie dzwonienia. Na razie opatrznościowym okazał się pomysł remontu i zelektryfikowania dzwonów za kościołem.

Legenda mówi, że dzwony wymyślił św. Paulin z Noli o zachodzie słońca spacerujący po łące. Zdawało mu się, że ta gra na chwałę Pana. Podpatrzywszy kształt pochylonych kielichów łąkowych kwiatów na ich podobieństwo kazał zbudować pierwszy dzwon. Używali ich pustelnicy, misjonarze. W końcu zaczęto je instalować w świątyniach, do których przyzywają na modlitwę, a w południe uderza w nie, aby pozostałych w domach czy na polach oderwać od zajęć do modlitwy „Anioł Pański”.

Dzwony, jako znak modlitwy, mającej moc odpędzenia złych duchów, używane są przy pogrzebie, głoszą też często radość młodych małżonków. Dzwony towarzyszą nie tylko modlitwie, ale również innym ważnym, historycznym lub dramatycznym wydarzeniom: wyborowi papieża, wybuchowi lub zakończeniu wojny, pożarom czy powodziom.

Istnieje, zwłaszcza u nas w Polsce, zarówno wśród duszpasterzy jak i wiernych przeświadczenie, że parafia jest tak długo niekompletna, a sama świątynia jakby niewykończona, dopóki nie posiada własnych dzwonów, nawet gdyby już były w kościele organy i ławki, a poza kościołem własny cmentarz. Najważniejsze jest jednak to, że odgłosy dzwonów zwykło się utożsamiać z głosem samego Boga. Dla niejednego takie zaproszenie przez Boga samego na spotkanie z nim to jakby głos sumienia. Autor Listu do Hebrajczyków mówi: "Dziś, gdy usłyszycie głos Jego, nie zamykajcie serc waszych" (Hbr 3, 7n).

5. W nowej zakrystii jest też nowy ornat. To dar dla naszej wspólnoty od ks. dr Michała Bordy, który przewodniczył ostatnim uroczystościom odpustowym. "Bóg zapłać".

6. Obok prezbiterium w naszym kościele pojawiły się dwa telewizory. Będą na nich pojawiały się teksty, by wszyscy jeszcze piękniej i pewniej śpiewali czyli modlili się. Póki co, są w fazie testów.

7. Dzięki współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w Krakowie Głaz Pamięci znajdujący się na placu kościelnym otrzymał nowe otoczenie. Powstała brukowana alejka prowadząca do głazu, sam zaś monument otoczony został balustradą, a teren wokół wysypany żwirem. Dziękuję wykonawcy, a paniom Halinie i Barbarze za inicjatywę i nadzór.

8. Zakrystia, korytarz obok, magazynek i salka są już oddane do użytku. Przypomnę, że całkowice zerwano stare, drewniane podłogi wydzielające nieprzyjemny zapach, jest nowa wylewka z ociepleniem i płytkami, ściany częściowo zostały na nowo wytynkowane. Jest też nowa instalacja elektryczna, która zajęła elektrykowi prawie dwa tygodnie pracy. Dzięki temu jest też nowe podłączenie do licznika. Wewnątrz zakrystii są nowe, solidne, robione na zamówienie meble. Nowe meble są też w salce. Tam też jest dla ministrantów gra – piłkarzyki. Wykonane też zostało na zamówienie pięć par nowych drzwi.

9. Bardzo dziękuję Jarosławowi Pasiowi za wymurowanie nowego muru w miejsce rozsypującego się za pomieszczeniami gospodarczymi.

10. W sobotę, 15 września o godz. 13.15 przy naszym kościele zostanie podstawiony prywatny ambulans diagnostyczny. Będzie możliwość przeprowadzenia badań profilaktycznych gęstości kości, objętości i wydajności płuc oraz równowagi kwasowo - zasadowej. Szczegóły na ulotkach na stojaku z gazetami.

11. Do nowego numeru „Małego Gościa Niedzielnego” dołączony jest kalendarz na cały nowy rok szkolny. W nowym numerze „Gościa Niedzielnego” obchodzącego 95 – lecie istnienia pierwsza odsłona nowego działu „Cztery strony kobiety" o zdrowiu, domu, wychowaniu dzieci oraz sprawdzone porady i przepisy kulinarne. W „Niedzieli” natomiast przeczytamy o górze Turbacz.

12. - Słyszałam - mówi sąsiadka - że pani małżonek złamał sobie nogę. Jak to się stało?
- Bardzo głupio. Właśnie robiłam zrazy, więc mój mąż poszedł do piwnicy po ziemniaki. Jak zwykle nie wziął ze sobą latarki, poślizgnął się na schodach i spadł w dół.
- To straszne! I co pani zrobiła w takiej sytuacji?!
- Makaron.

13. Chorych pozdrawiam i zapewniam o modlitwie. Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia składam serdeczne życzenia. Wszystkim życzę dobrego tygodnia, Bożego błogosławieństwa i opieki Najśw. Maryi Panny Częstochowskiej. Szczęść Boże!