Bitwa RegionówKoło Gospodyń Wiejskich z Rodak uczestniczyło w Ogólnopolskim Konkursie pod nazwą „Bitwa Regionów – Bitwa na smaki” organizowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Konkurs odbył się w minioną niedzielę 9 września 2018r. w Myślęcinku koło Bydgoszczy w ramach odbywającego się tam Jarmarku Kujawsko – Pomorskiego. W konkursie uczestniczyły ze swoimi potrawami 34 koła gospodyń z dziesięciu województw. Panie z KGW z Rodak przygotowały danie „tuszkę gęsi nadziewaną mięsem” ozdobioną upieczonymi jabłkami z borówkami.  Bardzo piękne i smaczne danie. Jurorzy byli zachwyceni, wspominali o daniu podczas podsumowania konkursu, ale niestety nie było jednomyślności wśród jurorów. Zwyciężyło danie z Podlasia przygotowane na bazie dziczyzny.

Warto przybliżyć jak to się stało, że KGW z Rodak dotarło do Bydgoszczy. Otóż w każdym województwie są Ośrodki Wsparcia Rolnictwa Oddziały Terenowe, jest też taki oddział w  Krakowie. Ośrodek  ten ogłosił konkurs na szczeblu wojewódzkim polegający na przesłaniu przepisu na ciekawe danie oraz przesłanie informacji na temat osiągnięć koła. KGW z Rodak nie odpuszcza, trzyma się nadal dania związanego z gęsią. Wysłano też informację o bardzo aktywnym działaniu pań z KGW. Komisja wybrała trzy najciekawsze prace i zwycięskie zespoły zostały zaproszone na finał.

Cała dokumentacja w tym przepis na pieczoną gęś spodobał się i tym samym KGW uzyskało szansę wyjazdu na konkurs ogólnopolski. Panie reprezentowały nie tylko województwo małopolskie, ale także gminę Klucze i powiat olkuski.  Małopolskę reprezentowały jeszcze dwa KGW z gminy Gdów, przygotowały podpłomyki z cebulą oraz grochówkę.

Jarmark Kujawsko – Pomorski to niezwykłe wydarzenie. Tłumy ludzi, smakowite jedzenie, wiele atrakcji, dziesiątki zespołów artystycznych, mnóstwo prac rękodzielniczych. Można powiedzieć, że Myślęcinek stał się tego dnia stolicą folkloru.

Na Jarmarku pojawił się też Minister Rolnictwa Jan Ardanowski, Rodaczanki wykorzystały ten moment, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Halina Ładoń

Przepis na gęś znajdziesz tutaj...