Zmiana czasuZmiana czasu na zimowy przypada na ostatnią niedzielę października. W tym roku czas przestawiamy 28 października.

Wskazówki zegara przesuniemy z godziny 3 na 2, czyli teoretycznie śpimy godzinę dłużej (czas letni wprowadzany jest w ostatnią niedzielę marca).

Według nieoficjalnych danych, aż 80 proc. ankietowanych w krajach Unii Europejskiej uznało, że zmiana czasu na zimowy i letni jest niepotrzebna. Możliwe zatem, że dni czasu zimowego i letniego są już policzone.

W większości urządzeń elektronicznych czas przestawia się automatycznie. Telefony komórkowe, komputery, tablety, zegarki elektroniczne często radzą sobie już same ze zmianą czasu. W niedzielny poranek nie zaszkodzi jednak sprawdzić, czy każde urządzenie wskazuje aktualny czas zimowy.

W Polsce pierwszy raz zmiany czasu dokonano w epoce międzywojennej. Jednak zrobiono to tylko raz. Kolejny raz czas został zmieniony podczas okupacji hitlerowskiej. Następnie czas zmieniano w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977 do 1981 i nieprzerwanie od 1983 roku. Do połowy lat 90 czas z letniego na zimowy zmieniano w ostatnią niedzielę września. Na całym świecie czas zmienia około siedemdziesiąt krajów.