Ogłoszenia duszpasterskie na 28 października 2018

1. Dzisiaj zbiórka ofiar w ramach 10 Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, w tym roku na pomoc chrześcijanom w Pakistanie, gdzie Bóg płacze, świat milczy, a my możemy pomóc (ulotki na stojaku z gazetami). W środę Nowenna do NMP Częstochowskiej. W czwartek Uroczystość Wszystkich Świętych, a w piątek Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. To także I piątek miesiąca – okazja do spowiedzi o 16.15. Warto te godziny zapamiętać po zmianie czasu na zimowy.

2. Zapraszam na ostatnie nabożeństwa różańcowe: niedziela – po Mszy św. o 16.00; poniedziałek; wtorek i środa – różaniec ze Mszą św. o 16.30. We wtorek zapraszam dzieci. Tak, jak w latach ubiegłych, dzieci i dorosłych proszę, by przynieśli tego dnia znicze. Po Mszy św. wyjdziemy przed kościół, by zapalić je pod krzyżem misyjnym i pomodlić się za tych zmarłych, których grobów nie jesteśmy w stanie odwiedzić.

3. W dzień Wszystkich Świętych (czwartek) w naszej parafii będą dwie Msze św. Pierwsza o godz. 8.30. O godz. 11.00 wszyscy spotykamy się w kościele, by w uroczystej procesji przejść na cmentarz, gdzie przy czterech stacjach modlić się będziemy za zmarłych polecanych w wypominkach oktawalnych. I stacja w kościele. Na zakończenie Msza św. na cmentarzu, o ile nie będzie wichury lub deszczu. Wtedy Msza św. w kościele.

4. Spotkajmy się w kościele, aby przejść razem w procesji modlitewnej. W czasie Mszy św. podejdźmy bliżej ołtarza na cmentarzu. We Mszy św. mamy uczestniczyć, a nie być gdzieś daleko. To nie jest uczestnictwo we Mszy św.! W czasie liturgii nie chodzimy po cmentarzu, zwłaszcza w okolicy ołtarza. Przekażmy tę prośbę naszym rodzinom i znajomym. W dzień Wszystkich Świętych mamy obowiązek uczestniczyć we Eucharystii – nie wystarczy wizyta choćby na wielu cmentarzach. 1 listopada nie ma nabożeństwa po południu.

5. W piątek Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msza św. o godz. 9.00. Po południu o 16.15 spowiedź, później różaniec z wypominkami oktawalnymi i Msza św. Różaniec za zmarłych z wypominek oktawalnych o 16.30 będzie też w sobotę. Po nim Msza św. W przyszłą niedzielę Msza św. za zmarłych z wypominek oktawalnych o godz. 11.00. Zapraszam!

6. Odwiedzając w tych dniach groby naszych bliskich na cmentarzu, zwróćmy uwagę na puszkę powieszoną na bramie cmentarnej. Podobnie, jak w latach ubiegłych, wrzućmy do niej ofiarę na całoroczny wywóz śmieci z cmentarza (jeden kontener to około 80 zł., a tylko w czasie Wszystkich Świętych jest ich kilka zapełnionych). Dochodzi do tego jeszcze koszt zużytej wody. „Bóg zapłać”. Odpowiedzialny za puszkę i wywóz śmieci jest nasz pan grabarz Robert Piątek z Ryczówka, któremu bardzo dziękuję za całoroczną troskę o cmentarz. Przypomnę, że odpady biodegradowalne składamy obok kontenera na śmieci, a do kontenera wrzucamy szkło, metal, plastik. I „Bóg zapłać” za wspólną troskę o nasz cmentarz.

7. Zapraszam na różańce i Msze św. za zmarłych. Ich symbolem będzie figura Zmartwychwstałego. Można pod nią składać doniczki z chryzantemami. Natomiast przed krzyżem misyjnym przed kościołem można zapalić znicze – symbol pamięci i modlitwy za zmarłych, których grobów nie jesteśmy w stanie z powodu odległości odwiedzić osobiście.

8. Informacja o wypominkach jest w gablotce parafialnej. Wypominki roczne i półroczne przyjmuję wyłącznie po Mszach św. do 4 listopada włącznie. Postarajmy się dotrzymać tego terminu.

9. Wczoraj kolejne osoby włączyły się w sprzątanie kościoła i jego otoczenia. Bardzo im za ten trud dziękuję. Byli to: Katarzyna Bednarz, Aneta Rembelska, Michał Rembelski, Tomasz Ścisłowski, Janina Kamionka, Paulina Karbownik, Barbara Brzezińska. Jak zwykle sprzątanie było perfekcyjne. „Bóg zapłać” za to, że tak pięknie dbamy o Dom Boży. Ofiarę na kwiaty złożyli: Katarzyna Bednarz, Janina Łata, Aleksandra Majcher, Aneta Rembelska, Janina Kamionka, Urszula Kukuczka, Halina Tkacz, Barbara Brzezińska, Helena Birlet, Iwona Birlet. Kwiaty na niedzielę do kościoła zakupiła Elżbieta Karbownik. „Bóg zapłać”.

Przy okazji prośba: wchodząc i wychodząc z kościoła zamykajmy drzwi, a po ostatniej Mszy św. także furtkę z placu kościelnego.

10. Jest nowy numer „Małego Gościa Niedzielnego” z komiksem z okazji stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. „Niedziela” alarmuje natomiast, że Europejczycy zapominają, że ukształtowało nasz kontynent chrześcijaństwo. „Gość Niedzielny” przypomina natomiast, że możemy bardzo konkretnie pomóc duszom cierpiącym w czyśćcu: formą pomocy tym, którzy zmarli jest uzyskanie za nich odpustu. W zakrystii są ostatnie kalendarze na przyszły rok: z aniołami i misyjny, z którego dochód wspiera prace misjonarzy.

11. Dzieci są świetnymi obserwatorami.

Dziadek dał wnuczce 100 zł. Matka obserwuje córkę i mówi:
- Podziękuj ładnie dziadziusiowi, Zosiu.

- A co mam powiedzieć?
- Na przykład tak, jak mamusia zawsze mówi do taty, gdy tato daje mamusi pieniążki z wypłaty.
- A, to mówi: czemu tak mało?!

Dobrego tygodnia. Szczęść Boże!