Ogłoszenia duszpasterskie na 23 grudnia 2018

1. Dzisiaj IV Niedziela Adwentu.

Jutro Wigilia Narodzenia Pańskiego. Msza św. tylko o godz. 8.00 i pogrzeb o 11.00. Przypominam o zachowaniu tradycji i zwyczajów polskich podczas wieczerzy wigilijnej. Niech rozpocznie ją wspólna modlitwa i odczytanie Ewangelii wg. św. Łukasza o Narodzeniu Pańskim. W czasie wieczerzy wigilijnej nie spożywamy potraw mięsnych, nie spożywajmy też alkoholu pod żadną postacią. Warto też pomyśleć o wyłączeniu telewizora, Internetu i wspólnym śpiewaniu kolęd. O północy Msza św. zwana Pasterką. Kościół otwarty będzie o 23.15. Taca z Pasterki przeznaczona jest na Fundusz Ochrony Życia. W świąteczny wtorek Msze św. o 8.30, 11.00 i 16.00 czyli tak, jak w niedzielę. Podobnie w środę, dzień św. Szczepana. Wtedy taca na uczelnie katolickie i pomoc studiującym na nich.

2. W przyszłą niedzielę święto Świętej Rodziny – Jezusa, Maryi i Józefa. Jest to patronalne Święto Rodzin Katolickich. W czasie Mszy św. o godz. 11.00 nastąpi odnowienie przyrzeczeń małżeńskich i oddanie rodzin Matce Bożej.

3. Po Mszy św. w zakrystii są do nabycia opłatki na stół wigilijny. „Bóg zapłać” za złożone przy tej okazji ofiary na modernizację dzwonów. Nie ma już natomiast świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. 

4. Członkinie Kół Gospodyń Wiejskich w Ryczówka i Rodak z małym wsparciem przyjaciół spotkali się 18 grudnia w kościele. Zgodnie z tradycją tego wieczoru ubierane były dostojne i okazałe choinki, które dzień wcześniej przygotowali do tego celu panowie. Bardzo dziękuję za obecność i trud. Halinie Szczurkowskiej i Jolancie Szarskiej dziękuję za koronkowe bombki i anioła. Pani Barbarze Wojnar dziękuję za wykonanie, jak co roku stroików przed ołtarz, do których wykorzystała papierowe serca wykonane przez dzieci z dobrymi uczynkami. Dziękuję za tegoroczne złożenie szopki i dekoracji bożonarodzeniowej pod kierunkiem Tomasza Bromblika: Romanowi Pandlowi, Piotrowi Pandlowi, Szymonowi Ziaji, Pawłowi Sopęchowi i Wojciechowi Kłodzie. Zrobili to perfekcyjnie, mimo rozlicznych innych zajęć i przygotowań do świąt. Dziękuję też p. Stanisławowi Pandlowi za pomoc w odwiedzeniu chorych. Kacprowi i Filipowi Haberkom dziękuję za zamiecenie placu kościelnego.

5. Dobiegła końca wymiana oświetlenia w naszym kościele w tzw. korytach w poprzek sufitu świątyni. Stare, w dużej części spalone jarzeniówki zostały zdemontowane. W ich miejsce zamontowana została całkowicie nowa instalacja. Składa się na nią w każdym z trzech koryt kilkanaście szklanych tub z oświetleniem ledowym. W jednym z koryt w ogóle już nie było napięcia, trzeba go było doprowadzić. Kilkudniowy remont przeprowadzili panowie Krzysztof, Rafał i Michał ze wsparciem taty dwóch ostatnich. Wszyscy pochodzą z Olkusza. Bardzo im za tę pracę dziękuję. Rusztowanie zostało pożyczone z jednej z parafii w Czeladzi. Dziękuję ks. Józefowi Handerkowi za możliwość skorzystania.

6. Od czwartku rozpocznę wizytę duszpasterską czyli kolędę. W tym roku od Ryczówka, od ul. Górnej. Szczegóły podam w drugi dzień świąt.

7. Jest nowy, podwójny numer „Niedzieli” z kolędową płytą Ryszarda Rynkowskiego. Koszt tygodnika: 10 zł. Jest też nowy, także świąteczny i podwójny numer „Gościa Niedzielnego”, który zaprasza do Panamy, kraju, gdzie 22 stycznia, a więc niedługo rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży. Koszt nowego „Gościa”: 8 zł. Jest jeszcze kilka egzemplarzy „Małego Gościa Niedzielnego” po 5 zł. Zróbmy sobie świąteczny prezent i sięgnijmy po te gazety.

8. Nasi przodkowie mawiali, że „jak w Wigilię z dachu ciecze, jeszcze się zima długo powlecze”. Chyba jednak trochę o prawdziwej zimie marzymy. Ale za to „na Boże Narodzenie weseli się wszystko stworzenie”. I pamiętajmy: „Na dzień Adama i Ewy daruj bliźnim gniewy”. Szczęść Boże!