31 marca zmiana czasu na letni

W marcu zmieniamy czas z zimowego na letni.

O czasach letnim i zimowym mówimy umownie. Czas zimowy, to po prostu czas środkowoeuropejski. Czas letni to - używając fachowej nazwy - czas środkowoeuropejski letni.

Zegarki przestawiamy dwa razy w roku. Kiedy przechodzimy z czasu zimowego na letni przestawiamy je o godzinę do przodu, natomiast, gdy zmieniamy czas z letniego na zimowy cofamy wskazówki o godzinę i śpimy wówczas dłużej.

Czas zimowy na letni zmieniamy w ostatnią niedzielę marca. Natomiast czas letni na zimowy przestawiamy w ostatnią niedzielę października. W 2019 roku zegarki na czas letni przestawimy zatem w nocy z soboty na niedzielę, 31 marca (z godziny 2 na godzinę 3 - śpimy teoretycznie godzinę krócej).

Trzeba być przygotowanym, że zaraz po zmianie czasu jesteśmy mniej efektywni w pracy, dopóki nasz zegar biologiczny nie dostosuje się do tego, że wstajemy o innej porze.

KE chce, by to państwa członkowskie same zdecydowały, który czas miałby obowiązywać u nich przez cały rok.

Według nieoficjalnych doniesień "Dziennika Gazety Prawnej", polski rząd - po zorganizowaniu konsultacji przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii - przychyla się do tego, by pozostać przy czasie letnim. Sama decyzja o zniesieniu zmiany czasu musi jednak zapaść na szczeblu unijnym.

W ostatnim głosowaniu w komisji transportu PE opowiedziano się za tym, by ostatnia zmiana czasu (dla państw, które wybrałyby czas letni) nastąpiła w marcu 2021 r. Kraje, które wybrałyby na zawsze czas zimowy, ostatni raz zmieniłyby czas w październiku 2021 r. Teraz wypowie się na ten temat Parlament Europejski.

Warto wiedzieć:

Czas zmienia około siedemdziesiąt krajów na całym świecie. W Polsce pierwszy raz zaczęto zmieniać czas w dwudziestoleciu międzywojennym (ale zrobiono to tylko raz). Następnie czas zmieniano podczas okupacji hitlerowskiej. Później ze zmianą czasu w naszym kraju było różnie. Czas zmieniano w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977 do 1981 i nieprzerwanie od 1983 roku.

Do połowy lat 90. czas z letniego na zimowy zmieniano w ostatnią niedzielę września. Obecnie jest to ostatnia niedziela października.