CiemiernikPrzetrwał remont Domu Parafialnego. I choć na liściach ma plamy po farbie i tynku, zakwitł w całej okazałości. Przed plebanią pojawiły się nietypowe o tej porze roku kwiaty. Roślina nazywa się ciemiernik i korzysta z wyjątkowo, na razie, łagodnej jesieni. W poprzednich latach często kwitła wczesną wiosną.

Ciemierniki mimo swojej niepowtarzalności są jednak rzadkimi gośćmi w przydomowych ogrodach, na tarasach czy w domach. A są to rośliny piękne, łatwe w uprawie, a co najciekawsze - kwitną w okresie pełnego uśpienia innych roślin ogrodowych. Lubią półcień lub cień. Rosną dość wolno, więc przy sadzeniu warto dobrze zastanowić się nad wyborem miejsca, gdzie chcemy je posadzić, aby później nie było konieczności przesadzania, którego nie lubią (źle reagują na uszkodzenia korzeni). Gdy będą rosły w jednym miejscu wiele lat, z roku na rok będą silniejsze i będą obficiej kwitnąć.

Ciemiernik biały ma kwiaty średnicy ok. 8 centymetrów zebrane po 2-4 na jednej łodydze. Początkowo są białe, potem różowieją, a pod koniec kwitnienia stają się zielonkawe. W niektórych regionach polski roślina ta nazywana jest Różą Bożego Narodzenia.