Różaniec - w tym tygodniu w kościele: poniedziałek, wtorek, środa, piątek: 17.30; niedziela: 16.00
Jan i Maria znów dzwonią...

ŚledzikNajprościej rzecz ujmując – ostatni dzień ostatków, czyli wtorek przed Środą Popielcową. Nazwa tego dnia pochodzi od jednej z najtańszych postnych potraw. Jako zwiastun 40 chudych dni, w niektórych rejonach kraju śledzik podawany był biesiadnikom tuż przed zakończeniem zapustowych hulanek, które trwały już od Tłustego Czwartku.

Śpiewom i tańcom nie było końca, zwłaszcza na Kaszubach, gdzie zapusty miały wyjątkowo uroczysty charakter. Konsumowano ogromne ilości mięsa, słodkości i alkoholu. Zgodnie ze starym kaszubskim porzekadłem ten, kto nie jadł mięsa w zapusty, miał być latem zjedzony przez komary. Uroku zabawie dodawał zwyczaj przebierania się za najrozmaitsze postacie i zwierzęta– na kaszubskich imprezach nie brakło więc niedźwiedzi, bocianów, żandarmów, a nawet cyganów.

Obecnie z okazji zakończenia karnawału organizowanych jest mnóstwo imprez – głównie w pubach i restauracjach. Szczególnie hucznie karnawał żegna się w Brazylii. Szaleństwa ostatkowej nocy w Rio de Janeiro są znane na całym świecie. Dawniej ostatki obchodzono z wielkim przepychem, by podkreślić nadejście postu. W ostatki organizowane są imprezy i zabawy taneczne. W ostatkowy wieczór niektórzy wybierają się na bale, a inni wolą domówki.

Adwent już za:

LumenTV

NaMarginesie W dzień św. Łukasza - Rodaki, Ryczówek, Klucze, Jaroszowiec, diecezja sosnowiecka, województwo małopolskie https://t.co/BTX8IxHwuh
9h
NaMarginesie Parasol dla św. Antoniego - Rodaki, Ryczówek, Klucze, Jaroszowiec, diecezja sosnowiecka, województwo małopolskie https://t.co/DXfF3l9O8H
10h
NaMarginesie W przydrożnym rowie siedzi jeż i je śniadanie. Przykicał zajączek. - Co jesz? - Co zając?
12h

W tym miesiącuW tym miesiącu14720
W sumieW sumie1589143

Niedzielny suchar

Ksiądz wchodząc do jednego domu na wizytę duszpasterska przywitał się jak zwykle z domownikami pozdrowieniem:
- Pokój temu domowi.
Na co mały Staś odpowiedział:
- Pokój jest już gotowy, proszę wejść.