Rocznica Pierwszej Komunii
Pierwsza Komunia Święta

Droga KrzyżowaNabożeństwo Drogi krzyżowej ma charakter adoracyjny, polega na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu.

W naszej parafii nabożeństwo jest odprawiane w Wielkim Poście w piątek o godz. 17.30 (w czasie letnim). Po nim zostajemy na Mszy Świętej, która jest wypełnieniem tego, o czym mówi Droga Krzyżowa czyli Ofiarą Chrystusa.

Nazwa ta używana jest też w kontekście:
samej męki Chrystusa,
stacji – wizerunków drogi krzyżowej,
przedstawienia pasyjnego,
czwartej tajemnicy części bolesnej różańca świętego.

Tradycja odprawiania drogi krzyżowej powstała w Jerozolimie. W średniowieczu rozpowszechnili ją franciszkanie, którzy oprowadzając pątników zatrzymywali się przy stacjach przedstawiających historię śmierci Jezusa. Liczbę czternastu stacji ustalono w XVII wieku.

W kościołach katolickich droga krzyżowa przedstawiana jest w obrazach lub rzeźbach rozmieszczonych najczęściej na ścianach bocznych świątyni. Stacje drogi krzyżowej to nie tylko odtworzenie wydarzeń z ostatnich dni Chrystusa. Mają one swą bogatą symbolikę. Dla katolików są również podstawą rozważań medytacyjnych dotyczących m.in. tego, czym jest prawda, miłość itp.

Jan Paweł II odprawiał drogę krzyżową w każdy piątek przez cały rok i codziennie w wielkim poście.

Stacje drogi krzyżowej

Formę nabożeństwa reguluje Czwarte Wydanie Enchiridion Indulgentiarum (promulgowane przez Pawła VI):
1.Pobożne ćwiczenia należy odprawiać przed stacjami drogi krzyżowej prawnie erygowanymi.
2.Do erygowania prawdziwej drogi krzyżowej wymaga się 14 stacji krzyżów, przy których zwykło się zamieszczać z pożytkiem tyleż obrazów, przedstawiających stacje jerozolimskie.
3.Zgodnie z powszechnie przyjętym zwyczajem pobożna praktyka składa się z czternastu pobożnych czytań, do których dodaje się pewne wezwania modlitewne.

Zapisane w tradycji katolickiej stacje drogi krzyżowej to:
1.Pan Jezus na śmierć skazany.
2.Pan Jezus bierze krzyż na ramiona swoje.
3.Pierwszy upadek Pana Jezusa.
4.Pan Jezus spotyka swą matkę.
5.Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Jezusowi.
6.Święta Weronika ociera twarz Pana Jezusa.
7.Pan Jezus upada pod krzyżem po raz drugi.
8.Pan Jezus pociesza płaczące niewiasty.
9.Trzeci upadek Pana Jezusa.
10.Pan Jezus z szat obnażony.
11.Pan Jezus przybity do krzyża.
12.Pan Jezus umiera na krzyżu.
13.Pan Jezus zdjęty z krzyża.
14.Pan Jezus złożony do grobu.

Obecnie bardzo często pojawia się także 15. stacja tj. Zmartwychwstanie, która nadaje sens całej ofierze Jezusa.

Po każdym wezwaniu (Stacja...), istnieje zwyczaj klękania, i mówienia: "Kłaniamy Ci się, Panie Jezu Chryste, i błogosławimy Tobie", lud odpowiada: "…Żeś przez Krzyż i Mękę swoją świat odkupić raczył".

Odliczanie

Przypomnienia

Boże Ciało (info)

W tym roku Boże Ciało będziemy obchodzić 20 czerwca.

NaMarginesie Nasza parafia - Sosnowiec-Juliusz, parafia Najśw. Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych https://t.co/DUaR5baPhh
20h
NaMarginesie Chłopak pyta dziewczynę: - Wyszłabyś za bogatego idiotę? - Trudno powiedzieć... A ile masz pieniędzy?
21h
NaMarginesie Szef do przyszłego pracownika: - Na początek dostaniesz 8 zł na godzinę, a po trzech miesiącach 10 zł na godzinę. K… https://t.co/5rj9bPtG7g
21h

W tym miesiącuW tym miesiącu31264
W sumieW sumie1956493

Niedzielny suchar

- Czy żona może zrobić z męża milionera?
– Tak, jeśli wcześniej był miliarderem!

Bezchmurnie

14.91°C