Datownik 2016Najważniejsze przewidywane wydarzenia w parafii (i nie tylko) w Roku Pańskim 2016:

Życzenia„Nowy rok bieży, w jasełkach leży. A kto, kto?  Dzieciątko małe, dajcie mu chwałę. Na ziemi”. Nowy Rok, nowe plany, marzenia, pragnienia… Wszystkim życzę co najmniej na najbliższe 12 miesięcy mocnej Wiary, gorącej Miłości, niegasnącej Nadziei. Niech Boże Dziecię każdemu z nas w tym pomaga.

Czas szybko mijaZapraszamy na Mszę św. dziękczynną za mijający rok, która zostanie odprawiona 31 grudnia o godz. 17.00.

Kolędowanie i PasterkaPowoli tradycją się już staje mały koncert kolęd, który poprzedza Pasterkę w naszej parafii. Po raz trzeci pół godziny przed północą „Rodaczanie” z Anią Dudek zaprosili do wysłuchania najpiękniejszych śpiewanych opowieści o narodzeniu Pana. Razem z dorosłymi po raz pierwszy wystąpiła dwójka dzieci. A później była Msza św. przypominająca wizytę pasterzy u Nowonarodzonego. I zachęta do tego, by codziennie być bliżej Jezusa i Jego Kościoła. „Niech Chrystus zamieszka przez wiarę w Waszych sercach, abyście w miłości wkorzenieni i ugruntowani byli”.

Choinka przy św. MikołajuPrzy ołtarzu św. Mikołaja warto zwrócić uwagę na choinkę, która została ozdobiona dekoracjami wykonanymi przez uczniów szkoły i przedszkola w Ryczówku. A choinkę ubierały własnoręcznie, oprócz dzieci, pani dyrektor i sołtys wsi…

Rodaczanie już ćwicząZespół „Rodaczanie” wytrwale ćwiczy przed Pasterką. Pół godziny przed północą członkowie grupy zapraszają do kolędowania. I chyba powoli tworzy się sekcja dziecięca…

Choinki się ubrały…Świąteczny nastrój już w naszym kościele na całego. Dorodne choinki mienią się barwą światełek i kolorowych bombek, niektóre z nich, dzięki sponsorowi, mają w tym roku swój debiut. Na innych wiszą aniołki z włóczki czy ręcznie wykonane ozdoby (pani Krzyżanowska i Koło Gospodyń Wiejskich w Rodakach). Do szopki przywędrowały też figury, niektóre po małej renowacji (rodzina Bromblik). Wszystkim, paniom i panom, którzy licznie przyszli przygotować kościół na święta wielkie „Bóg zapłać”. A niektóre choinki wyszły nawet przed kościół…

Pasterka!W nocy z czwartku na piątek zapraszam na Pasterkę. Podobnie, jak rok temu poprzedzi ją kolędowanie. O 23.30 będziemy mogli posłuchać najpiękniejszych kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu „Rodaczanie”.

ChoinkaDyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ryczówku oraz sołtys Ryczówka serdecznie zapraszają dzieci i rodziców do wspólnego ubierania choinki 23 grudnia po Roratach. Ozdoby na choinkę zostały wykonane przez dzieci i rodziców na warsztatach plastycznych w szkole i przedszkolu.

Roraty 2015 - Drzewo życia - Chrzest źródłem miłosierdziaRozpoczęliśmy czas Adwentu, przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Tegoroczny Adwent zbiega się z początkiem obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski oraz Nadzwyczajnym Rokiem Miłosierdzia. Spotykać się na Mszach Świętych roratnich, podczas których przybliżymy żywoty wielkich polskich świętych od św Wojciecha do św Jana Pawła II, a piosenką przewodnią będzie Hymn zbliżających się Światowych Dni Młodzieży.

Płyta z kolędami wesprze "Bilet dla Brata"Znany i lubiany w naszej diecezji Zespół PIELGRZYM przygotował płytę zatytułowaną "Bóg się narodził", na której znalazły się najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Krążek można nabyć w świątyniach naszej diecezji, a dochód z jego sprzedaży zasili konto projektu "Biletu dla Brata", pomagającego sfinansować młodzieży z krajów Europy Wschodniej dotarcie na spotkanie z papieżem w ramach Światowych Dni Młodzieży w 2016. Cena płyty to tylko 15 zł.

Spotkanie opłatkowe małopolskich strażaków19 grudnia druhowie z OSP Rodaki uczestniczyli w corocznym spotkaniu małopolskich strażaków organizowanym przez Zarząd Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Spotkanie odbyło się w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie.

Adwentowy Dzień SkupieniaAdwentowy Dzień Skupienia 20 – 21 grudnia 2015 r. - parafia Najśw. Maryi Panny Częstochowskiej w Rodakach: Otwórzcie drzwi Chrystusowi.

Wigilijne świece pomocyJuż po raz XXII pod hasłem  „Głodni Miłosierdzia” zapłonie świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Stanie się ona w naszych rodzinach symbolem solidarności z najbardziej bezbronnymi ofiarami ubóstwa. Wolne miejsce przy wigilijnym stole nie jest tylko pustym gestem, ale w tym symbolu zapalonej świecy jest  mały człowiek - dziecko , któremu przyszliśmy z pomocą. Każdy, kto nabywa świecę, ma świadomość, że czyni coś dobrego. Płomień tej świecy, jest czytelnym znakiem realizowanego dzieła miłosierdzia. Miłosierdzia, którego potrzebują rodziny a w szczególności dzieci.

LampyW Ryczówku zostały zamontowane nowe lampy oświetlenia ulicznego na placu zabaw na ul. Stawowej (projekt techniczny pochodził z funduszu sołeckiego za 2014 r.), na ul. Kluczewskiej oraz na ulicy Krzewowej. Mieszkańcy dziękują Małgorzacie Guzik za pomoc w realizacji zadania.

Seniorzy12 grudnia w budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w  Rodakach odbył się Dzień Seniora, zorganizowany przez Radę Sołecką z Rodak. W tym uroczystym dniu nie mogło zabraknąć wyjątkowych gości: ponad pięćdziesięciu naszych Seniorów przybyło na to niezwykłe spotkanie. Z zaproszonych gości pojawili się także przedstawiciele władz samorządowych gminy Klucze, na czele z wójtem Norbertem Bieniem, przewodniczącym Rady Gminy Bogusławem Pasiem, dyrektor Szkoły w Rodakach Renatą Niepsuj, proboszczem naszej parafii, ks. Jarosławem Kwietniem. Dla Seniorów z pięknym programem artystycznym wystąpił zespół „Rodaczanie”. Po występach artystycznych rozpoczęła się cześć biesiadna. Na stołach pojawiły się przekąski, słodkości i gorące danie przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Rodak.