Starosta olkuski informuje, że w związku z awarią na sieci wodociągowej, wystąpi przerwa w dostawie wody dla odbiorców miejscowości Rodaki 29 grudnia (czwartek) od godz. 1.00 do 15.00.

Betlejemska dobranockaJednym ze sposobów przezywania tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia jest odgrywanie inscenizacji zwanych Jasełkami. W czwartek 22 grudnia uczniowie Szkoły Podstawowej w Rodakach przedstawili swoją wersję Jasełek pod tytułem „Betlejemska Dobranocka”.

Długa nocNajkrótszy dzień 2016 roku to środa, 21 grudnia. Jest to również pierwszy dzień astronomicznej zimy. Zima kalendarzowa rozpoczyna się natomiast dzień później, czyli 22 grudnia. Od soboty dzień będzie stawał się dłuższy!

O finansach gminnych

Budżet gminy: 6 mln 575 tys. złotych zaplanowano w budżecie Gminy Klucze na inwestycje w 2017 roku. To ponad 11% całego budżetu. Inwestycje drogowe będą realizowane w Kluczach (modernizacja ulicy Partyzantów), Kwaśniowie Górnym, a także w Jaroszowcu, Rodakach, Ryczówku i Kolbarku (w tych czterech miejscowościach będą to inwestycje z udziałem funduszy sołeckich).

Ubieranie choinekKościelne choinki ubrane. 17 osób przyozdobiło je lampkami, bombkami i ozdobami. Wcześniej trzech silnych panów „oprawiło” je w stojaki, by wysokie drzewka dumnie i prosto prężyły się w prezbiterium. Za kilka dni do choinek dołączy szopka. A wtedy to już będą święta…

Ze strażakami i panią premierDruhowie z OSP Rodaki wraz z chórem „Rodaczanie” uczestniczyli 17 grudnia w corocznym spotkaniu opłatkowym małopolskich strażaków.

GołoledźMarznące opady deszczu, które mogą spowodować gołoledź wystąpią w północnej części Małopolski.

Wieczór Katarzynkowo - AndrzejkowyJaroszowiec: 30 listopada w Domu Kultury "Hutnik" odbył się Wieczór Katarzynkowo - Andrzejkowy. Wystąpiły dwa zespoły: Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kluczach oraz Teatr Ludowy z Ryczówka z balladą pt. "Za późno". Inscenizacja była podsumowaniem projektu "Działaj Lokalnie IX" Edycja 2016.

Dzień Seniora w RodakachSzczególny dzień w życiu naszej społeczności. Corocznie oczekują na ten dzień Seniorzy i ich rodziny oraz organizatorzy. Tegoroczne święto Seniora przypadło na andrzejkowy wieczór. Ci Seniorzy, którzy mieli życzenie świętować przyszli i byli świadkami wielu  pięknych chwil. Mogli także porozmawiać z koleżankami lub kolegami, z którymi nie mają okazji spotkać się na co dzień.

Ciężki wieczórSiedemdziesiąt interwencji strażaków w powiecie olkuskim w Małopolsce. "Odbieramy telefon za telefonem" - powiedział dyżurny tamtejszej komendy. Interwencje strażaków najczęściej dotyczą powalonych na drogi drzew i zerwanych linii energetycznych.

FeriePoseł na Sejm RP Jacek Osuch zaprasza na Ferie Zimowe 2017, które odbędą się w Ośrodku Kolonijnym "U Ziomka" w Murzasichle, położonych wśród malowniczych tatrzańskich lasów. Oferta przeznaczona jest dla dzieci rolników od 10 do 16 roku życia.

"Karol" - musical o życiu JPIIPrapremiera. Już 25 lutego 2017 roku na wielkiej scenie TAURON Areny Kraków odbędzie się światowa prapremiera musicalu "Karol" - pierwszego polskiego musicalu o życiu Jana Pawła II, pod Patronatem Honorowym Generalnym Metropolity Krakowskiego, Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza.

Czas roznoszenia opłatkówZgodnie z zapowiedzią w najbliższych dniach do naszych domów trafią poświęcone opłatki na stół wigilijny. Orientacyjny wykaz dni roznoszenia opłatków w Ryczówku poniżej, będzie też w gablotce. Jak zwykle proszę o powszechnie znaną w okolicy życzliwość w przyjmowaniu opłatków.

Rozniosą opłatkiZgodnie z zapowiedzią w najbliższych dniach do naszych domów trafią poświęcone opłatki na stół wigilijny. Tradycyjnie ofiary przy tej okazji są przeznaczone jako dar – wynagrodzenie za posługę naszego pana organisty w minionych 12 miesiącach. Jak wiemy, pan Mieczysław jednak ciężko zachorował i nie może tych opłatków roznieść osobiście. Dlatego poprosił dwóch pełnoletnich ministrantów z naszej parafii, Adama i Wojciecha Bromblików, by uczynili to w jego imieniu.

NowennaNieśmiertelny Królu Wieków, Panie Jezu Chryste, nasz Boże i Zbawicielu! W Roku Jubileuszowym 1050-lecia Chrztu Polski, w roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, oto my, Polacy, stajemy przed Tobą [wraz ze swymi władzami duchownymi i świeckimi], by uznać Twoje Panowanie, poddać się Twemu Prawu, zawierzyć i poświęcić Tobie naszą Ojczyznę i cały Naród.

Mały DziennikMałgorzata i Tomasz Terlikowscy założyli nowy portal internetowy. "Mały Dziennik. Na Kontrze" ma być miejscem, gdzie będą oni mogli opisywać rzeczywistość "z punktu widzenia konserwatywnego i chrześcijańskiego". Serwis wystartował tuż przed Świętem Niepodległości.