Figury poświęcone

Z dalekiej FatimyZ okazji 100 - lecia objawień Matki Bożej Fatimskiej i peregrynacji figury Maryi możemy śpiewać pieśń, której słowa i melodię znajdziemy poniżej.

Modlitewnik FatimskiModlitewnik Fatimski wydany z okazji peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej w rodzinach diecezji sosnowieckiej możesz pobrać klikając...

Szkolny konkursW pierwszym dniu wiosny, po raz szósty uczniowie ze szkół podstawowych z Gminy Klucze zmagali się z zadaniami Konkursu MAT-EKO&EKO-MAT, którego organizatorem była szkoła w Ryczówku.

Napisali: lepszy widok na PustynięPrzy Pustyni Błędowskiej powstaną dwie platformy widokowe.

WiosnaPoczątek astronomicznej wiosny wypada 20 marca (poniedziałek) punktualnie o godzinie 11.29. Słońce wzejdzie wtedy o 5.38, a zajdzie o 17.48. Dzień potrwa 12 godz. 10 min i będzie krótszy od najdłuższego o 4 godz. i 37 min oraz dłuższy od najkrótszego o 4 godz. i 27 min.

III Katecheza FatimskaW związku z przeżywaną w tym roku setną rocznicą objawień Matki Bożej w Fatimie co miesiąc na stronie publikujemy kolejną część cyklu Katechez Fatimskich. Autorem rozważań jest ks. Mariusz Dydak. "Byliśmy odkupieni krwią, czy możemy się zbawić nie cierpiąc?" - myśl św. Brata Alberta jest mottem marcowego rozważania.

Dziecięce nabożeństwoDzieci z Ryczówka i Rodak z własnoręcznie przygotowanymi krzyżami uczestniczyły w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. 17 marca była ona specjalnie dla nich. Co ważne, najmłodsi parafianie zachowali powagę i skupienie ważne w takiej modlitwie.

Poradnia PulmonologicznaDyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu informuje, że została otwarta Poradnia Pulmonologiczna.

Weterynarz przypominaPrzypomnienie: w związku z wystąpieniem na terenie naszego kraju wysoce zjadliwej grypy ptaków Powiatowy Lekarz Weterynarii w Olkuszu informuje, że nadal obowiązuje zakaz wypuszczania drobiu z budynków inwentarskich zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r.

"Zerwany kłos" w OlkuszuMiejski Dom Kultury w Olkuszu zaprasza na specjalne projekcje filmu "Zerwany kłos". Bilety można kupić osobiście lub przez internet.

Śmieciowy skandalMieszkańcy Rodak od wielu lat wstydzą się za śmieci, które wywożone są do lasu tuż przy drodze wojewódzkiej. Ostatnio spotkaliśmy je na drodze dojazdowej do źródła pod Świniuszką. Były to świeżo wysypane śmieci po remoncie.

Helena Zimniak Pochodząca z Rodak poetka Feliksa Helena Zimniak od lat pisze wiersze, które radują, wzruszają, wyrażają piękno przyrody.  Podczas jednego z cotygodniowych spotkań kobiet, pod koniec lutego br. w świetlicy Zielone Wzgórza w Rodakach pani Helena czytała swoje wiersze, które zamieściła w wydanym niedawno tomiku pt. „Ścieżki życia”. 

Ośmioklasowe szkołyInformacja: Rada Gminy Klucze podjęła uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. W wyniku wprowadzanej reformy oświatowej nauczanie podstawowe będzie odbywać się w systemie kształcenia ośmioklasowego, bez gimnazjów.

Strażacka sobotaDwukrotnie zawyły syreny strażackie w sobotni poranek. Druhowie wyjeżdżali do Rodak i Jaroszowca.

AmpułkiZakupione zostały do zakrystii nowe, kryształowe ampułki. Stare były już popękane i potłuczone.