Olkusz: rekolekcje ewangelizacyjneKolejna zimowa sesja Szkoły Życia i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła przed nami. Zapraszamy do Olkusza, do parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego od 24 do 26 lutego.

Pierwsze roztopyNierozwiązywalna sytuacja w Rodakach. Nagłe roztopy sprawiły, że na dwóch odcinkach drogi powiatowej w Rodakach powstały w ciągu dwóch dni jeziora, które uniemożliwiały przejście ulicą Prostą. Ludzie po prostu siedzieli w domu.

SześćdziesięciolecieWładze powiatu, gminy, pani poseł, proboszcz i wielu innych gości odpowiedziało na zaproszenie Koła Gospodyń Wiejskich w Rodakach. 11 lutego czyli w sobotni wieczór organizacja ta obchodziła 60 – lecie istnienia. Był oczywiście urodzinowy tort i mnóstwo pięknych życzeń, a całość upiększył w remizie śpiewem zespół „Rodaczanie”.

Rocznica KGWPragniemy przedstawić kilka informacji z życia wsi w okresie tuż po II wojnie, kiedy to ożywiło się życie we wsi. Około 100 mieszkańców Rodak otrzymało pracę w Fabryce Celulozy i Papieru w Kluczach. Rozpoczęły się starania o umożliwienie dzieciom nauki. Uruchomiono szkołę dla młodszych dzieci, starsi mieli możliwość nauki w szkole w Chechle.

Rocznica KGWPragniemy przedstawić kilka informacji z życia wsi w okresie tuż po II wojnie, kiedy to ożywiło się życie we wsi. Około 100 mieszkańców Rodak otrzymało pracę w Fabryce Celulozy i Papieru w Kluczach. Rozpoczęły się starania o umożliwienie dzieciom nauki. Uruchomiono szkołę dla młodszych dzieci, starsi mieli możliwość nauki w szkole w Chechle.

Napisali i powiedzieliRodacka szkoła w Radiu Kraków: W założeniach ministerstwa, po zmianach szkoły podstawowe powinny być bliżej dzieci. Tymczasem niemal codziennie do Radia Kraków zgłaszają się rodzice z placówek przeznaczonych do likwidacji. W Rodakach niedaleko Olkusza pomysł jest taki aby w miejscowej szkole podstawowej uczyły się tylko dzieci trzech najmłodszych klas. Uczniowie od klasy IV do VII od września musieliby dojeżdżać do podstawówki w sąsiednim Ryczówku.

Telefon na kartęZaledwie dwie trzecie wszystkich pre-paidowych kart SIM zostały już zarejestrowane - wynika z ostatnich danych. A dzisiaj jest ostatni na to moment. Kto do północy nie zarejestruje karty pre-paid, ten od jutra nie będzie mógł dzwonić.

Za darmoUczniowie szkół podstawowych i gimnazjów zamieszkali na terenie gminy Olkusz, Bukowno, Bolesław i Klucze będą mogli skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej na terenie działania Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu w okresie od 30 stycznia /poniedziałek/ do końca ferii zimowych.

Kolędowo w PapiernikuZapełniona słuchaczami sala, pełna wykonawców również scena – tym charakteryzował się niedzielny wieczór w Domu Kultury Papiernik. W tradycyjnym koncercie kolęd i przedstawień jasełkowych zaprezentowali się 22 stycznia soliści i zespoły gminy Klucze. Nie brakło życzeń z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka.

Zmiany w prawiePrywatny właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej posesji, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą - wyjaśnia Ministerstwo Środowiska w związku z nowym prawem dot. usuwania drzew i krzewów.

Uwaga na marznący deszcz!Gołoledź może uprzykrzać życie kierowcom w kilku regionach kraju. Ostrzeżenia przed marznącymi opadami deszczu dla siedmiu województw wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapraszamy na JasełkaInformujemy, że z powodu epidemii grypy i chorujących dzieci Jasełka zostają odwołane!

Seniorzy i gościeŚwietlica w Ryczówku wieczorem 13 stycznia gościła dzieci z przedszkola, miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich oraz panie (i panów) z Koła Gospodyń Wiejskich w zaprzyjaźnionej miejscowości Frywałd. A wszystko dla seniorów. Rada Sołecka zaprosiła też na uroczystość m.in. wójta Klucz, szefów OSP, dyrektor szkoły i proboszcza.

Ostrzeżenie o zanieczyszczeniu powietrzaWojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ostrzega o ryzyku przekroczenia poziomu informowania dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 w powietrzu (200 µg/m³) oraz związanego z nim wysokiego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.

Święto Objawienia PańskiegoUroczystość Objawienia Pańskiego czyli Święto Trzech Króli - Msze św. tak, jak w niedzielę. Można przynieść do poświęcenia kadzidło, kredę i złoto. Taca z tego święta przeznaczona jest na Krajowy Fundusz Misyjny, który wspiera polskich misjonarzy.

Jasełka w Ryczówku"Betlejemska dobranocka" - to tytuł jasełek, jakie przygotowały pod kierunkiem Ireny Lelakowskiej dzieci z Ryczówka. A jak było - o tym opowiadają zdjęcia.