Nowy wojewodaPremier Beata Szydło odwołała ze względów zdrowotnych wojewodę małopolskiego Józefa Pilcha - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jednocześnie - dodał - na mocy decyzji premier nowym wojewodą małopolskim został Piotr Ćwik (z lewej), który dotąd pracował jako wicewojewoda.

Strażackie świętoStrażacy z OSP Chechło 27 maja w sobotę świętowali 100-lecie istnienia swojej jednostki. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele OSP Ryczówek i OSP Rodaki.

Niedziela PowołańSzczególnie uroczysty charakter miała Msza św. 28 maja o godz. 11.00, przeżywana jako Niedziela Powołań lub Seminaryjna. W naszej parafii gościliśmy ks. dr Michała Bordę, wykładowcę katechetyki w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie oraz kleryka Pawła Szczepanika z IV roku studiów w tymże seminarium.

Niedziela PowołańW niedzielę 28 maja będziemy przed południem gościć kleryka Sosnowieckiego Seminarium Duchownego.

Program pielgrzymki do Kalwarii i WadowicPielgrzymka autokarowa do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic, 27 maja. Uczestniczy 70 osób i 2 kierowców (autokar od firmy Kurkowscy 50 osób i bus 20 osób).

Po sąsiedzku: być rolnikiem, czy księdzem?- Zawsze kochałem wieś, to środowisko, powiew wiatru na polu, zapach kwitnących łąk i suchego siana. I przyszedł taki moment w moim życiu, że musiałem wybrać: zostać rolnikiem czy księdzem. To było 36 lat temu, a dokładnie 17 maja minęło 30 lat od chwili otrzymania święceń kapłańskich - wspomina proboszcz parafii Klucze – ks. Marek Łabuda.

Zebranie WiejskieSołtys i Rada Sołecka zaprasza mieszkańców Rodak na Zebranie Wiejskie, które odbędzie się 24 maja (środa) w świetlicy wiejskiej w Rodakach.

Niezapominajkowi zwycięzcyJuż po raz szesnasty Szkoła Podstawowa w Kluczach była organizatorem finału Święta Polskiej Niezapominajki.

13 maja - Najświętszej Maryji Panny FatimskiejW 1916 r. w niewielkiej portugalskiej miejscowości o nazwie Fatima trójce pobożnych dzieci: sześcioletniej Hiacyncie, jej o dwa lata starszemu bratu Franciszkowi oraz ich ciotecznej siostrze, dziewięcioletniej Łucji, ukazał się Anioł Pokoju. Miał on przygotować dzieci na przyjście Maryi.

Katecheza Fatimska 5"Zawierzając się po synowsku Maryi, chrześcijanin przyjmuje Matkę Chrystusa i wprowadza Ją w to wszystko, co stanowi jego własne życie". "Jestem człowiekiem zawierzenia". Św. Jan Paweł II.

Nowe słupy w RyczówkuNowe słupy i oprawy ledowe zamontowano na ulicy Zawierciańskiej w Kluczach, na odcinku w pobliżu osiedla. Jest to inwestycja realizowana przez Gminę Klucze w ramach przebudowy oświetlenia ulicznego. Oświetlenie (z oprawami ledowymi) zostało również montowane w Ryczówku na ulicy Kluczewskiej w związku z rozbudową oświetlenia ulicznego w tej miejscowości.

Płonący samochódWieczorną cisze niedzielnego wieczoru 7 maja przerwał o 22.27 głos syreny. Dyżurny PSK w Olkuszu wzywał jednostkę OSP Rodaki do pożaru samochodu w Chechle na ulicy Pustynnej.

OSP Klucze6 maja na stadionie GLKS „Przemsza Klucze” odbyła się uroczystość poświęcenia oraz przekazania sztandaru dla reaktywowanej jednostki OSP Klucze.

ZaproszenieProboszcz parafii w Jaroszowcu, Rada Parafialna, Sołtysi i Rady Sołeckie, Radny oraz Koła Gospodyń Wiejskich serdecznie zapraszają na uroczysty Odpust Parafialny ku czci NMP Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu.

Strażacki przełom miesiąca30 kwietnia o godzinie 14.45 strażacy zostali wezwani do pożaru w Ryczówku. Na ulicy Krzewowej palił się budynek gospodarczy sąsiadujący bezpośrednio z domem. W działaniach brała udział jednostki z OSP Ryczówek, OSP Rodaki, OSP Kwaśniów oraz zastęp z PSP Olkusz. Pożar został bardzo szybko ugaszony i nie spowodował dużych strat. 1 maja o godzinie 22.38 OSP została zadysponowana do jednego z domów w Chechle w celu wypompowania wody. Awarii uległa rura wodociągowa, działania  polegały na wypompowaniu wody z zalanej piwnicy.

Odpust św. JózefaChoć słonecznie, św. Józef, patron kaplicy w Ryczówku chłodnym i silnym wiatrem zaprosił 1 maja na odpust przed remizą. Większość mieszkańców nie przestraszyła się jednak pogody. Zanim ruszyli między liczne kramy, najpierw spotkali się z Patronem w czasie Mszy św.