Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych z 29 listopada 2015 r.K: Drodzy bracia i siostry, przez Misterium Paschalne zostaliśmy w sakramencie chrztu pogrzebani wespół z Chrystusem w Jego śmierci, aby razem z Nim wkroczyć w nowe życie. Przeżywając 1050 lecie chrztu Polski odnówmy przyrzeczenia chrztu świętego, w których niegdyś wyrzekliśmy się złego ducha i jego spraw, a przyrzekliśmy służyć Bogu w świętym Kościele katolickim.

Przed Światowymi Dniami Młodzieży (8)Światowe Dni Młodzieży coraz częściej pojawiają się w przekazach medialnych. Czasem od strony pozytywnej, np. jako największe spotkanie młodych na świecie, czasami od strony negatywnej, gdy mówi się np. o zagrożeniach terrorystycznych, jakie zaczynają dotykać nasz kontynent i nie tylko. Jednak to dla ludzi młodych ciałem i duchem na pewno nie będzie to stanowić przeszkody w dotarciu do Krakowa, a wcześniej również do diecezji sosnowieckiej. Będzie ich wielu, zatem czas na ŚDM w małej pigułce przygotowanej m.in. przez krajowe biuro tego wydarzenia. Za tydzień jej ciąg dalszy.

List Episkopatu na Jubileusz 1050-lecia Chrztu PolskiPrzed zbliżającą się 1050. rocznicą Chrztu Polski biskupi przywołują chrzest Mieszka I, który dał początek wspólnocie z innymi osobami ochrzczonymi i budowaniu tożsamości narodu. „Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego i bramą do życia w Trójcy Świętej. Jest to nie tylko zanurzenie w poświęconej wodzie, ale prawdziwe zanurzenie w śmierci i zmartwychwstaniu Pana, w Jego zwycięstwie nad złem. To prawdziwe źródło życia wiecznego dla nas” – wyjaśniają biskupi, podkreślając wagę jubileuszowych obchodów Chrztu Polski, który był wydarzeniem przełomowym w dziejach Polski.

Kuchnia nasza powszednia: prosta zupa - krem z dyniTo warzywo dostępne jest szczególnie jesienią. Zamiast wykorzystywać je na bezsensowne dekoracje hallowenowe, lepiej zrobić prostą, zdrową i lekką zupę. Zwłaszcza, że dynie zawierają dużo składników odżywczych: są bogate w beta-karoten (silny antyoksydant) i potas. Poza tym są bardzo dobrym źródłem witaminy C, błonnika i kwasu foliowego. Dynia powinna zawsze być spożywana przetworzona, nigdy na surowo, i to nie tylko ze względów smakowych. Gotowanie, pieczenie czy duszenie powoduje uwalnianie cennych dla organizmu karotenoidów takich jak beta-karoten.

SMDSPora na wyjaśnienie skrótu adresu strony poświęconej Światowym Dniom Młodzieży w diecezji sosnowieckiej: SMDS. - To Strona Młodych Diecezji Sosnowieckiej - z uśmiechem tłumaczy ks. Szymon Wojciechowski. A ja dodam: młodych nie tylko ciałem, ale duchem. A tu data urodzenia jest sprawą naprawdę drugorzędną.

Przed Światowymi Dniami Młodzieży (7)Rok 2016 będzie bardzo bogaty w wydarzenia o charakterze religijnym. Będzie to bowiem w naszym kraju Rok Chrztu na pamiątkę 1050 rocznicy Chrztu Polski. Zgodnie z wolą papieża Franciszka obchodzić też będziemy Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. A Polska i świat przeżyją Światowe Dni Młodzieży. Rozpocznie się też Sztafeta Modlitwy o Powołania. I o tym wszystkim mówili dziekani i duszpasterze młodzieży w czasie spotkania w Sosnowcu 31 października.