Orędzie Franciszka na XXXI ŚDM Kraków 2016Do powierzenia swojego życia Bożemu Miłosierdziu i błagania o nie całym sercem zachęcił młodzież z całego globu papież Franciszek. W ogłoszonym dziś orędziu na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie odwołał się także do osobistego doświadczenia z młodości wyznając, że pewna spowiedź i doświadczenie Bożego Miłosierdzia wręcz odmieniły jego życie.

Kuchnia nasza powszednia: naleśniki z seremNaleśniki można posypać cukrem, cukrem pudrem lub polać sosem, choć najczęściej podaje się je z nadzieniem, np. z powidłami, pokrojonymi owocami, dżemem, twarogiem lub czasami z parówką i serem żółtym. Naleśniki można również podawać z farszem mięsnym, warzywnym lub grzybowym oraz z wieloma innymi dodatkami, wtedy jednak po zwinięciu i obsmażeniu nazywa się je krokietami. Ja proponuję naleśniki na słodko, z białym serem.

Już jesieńKalendarzowa jesień rozpoczęła się dokładnie w środę 23 września o godzinie 10.21 i potrwa do 22 grudnia. To również moment rozpoczęcia astronomicznej jesieni. Dni będą krótsze, a temperatury powietrza niższe. Pierwszego dnia kalendarzowej jesieni wschód Słońca nastąpił o godz. 6.21. Zachód natomiast będziemy mogli oglądać już o godz. 18.35. Kalendarzowa jesień potrwa 3 miesiące, aż do 22 grudnia, kiedy rozpocznie się kalendarzowa zima. To wówczas nastąpi najkrótszy dzień w roku, kiedy Słońce wzejdzie około godz. 7.40, a zajdzie już około godz. 15.20. Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi trochę wcześniej, bo w nocy z soboty 24 października na niedzielę 25 października. Wtedy przesuniemy zegarki z godz. 3 na godz. 2.

Kuchnia nasza powszednia: placki ziemniaczanePlacki ziemniaczane każdy zna i każdy nie raz je jadł. Sposób smażenia placków zależy od upodobań – jedni lubią placki małe i grubsze, inni cieńsze „z koronką” czyli cieniutkim, chrupiącym brzegiem.

"Mszalne" miejsce pod Turbaczem

W miniony poniedziałek miałem tę radość po raz pierwszy być w Gorcach i wejść na ich najwyższy szczyt: Turbacz (okolice Rabki). Niedaleko szczytu znajduje się miejsce niezwykłe: połączenie szałasu pasterskiego z ołtarzem. To pamiątka pewnego wydarzenia.

VII katecheza o pokucieSzczególną formą sakramentu pokuty, czasami praktykowaną, jest tzw. spowiedź generalna. Penitent obejmuje w jej trakcie nie tylko czas od ostatniej spowiedzi, ale okres dłuższy, nierzadko całe swoje życie. Spowiedź taka jest szczególnie pożyteczna przed podjęciem ważnych decyzji życiowych, na przykład przed wstąpieniem do zakonu czy seminarium, przed przyjęciem święceń kapłańskich, czy zawarciem sakramentu małżeństwa.

Papieskie orędzie: Przekaz o rodzinie - uprzywilejowanym miejscu spotkaniaKiedy media przeszkadzają, a kiedy pomagają w porozumiewaniu się w rodzinie i między rodzinami?  Jak rodzina jest przedstawiana w mediach? Czego rodzice mają prawo oczekiwać od Kościoła?  – na te pytania odpowiada papież Franciszek w tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Środków Przekazu. W Polsce jest on obchodzony w trzecią niedzielę września (20 IX).

Kuchnia nasza powszednia: pierogi z seremNie ma chyba takie osoby, która nie lubiłaby pierogów. Bez wątpienia najsmaczniejsze są te, które zrobimy same. Trochę wprawy i... pychota.

Ślub ChrystusaW jednym z kościołów widziałem obraz bardzo specyficzny, choć głęboko teologiczny. Większość ludzi albo przechodziła obok niego obojętnie, albo nie rozumiała, o co w nim chodzi. Obraz przedstawiał obrzęd małżeństwa. Ale tym, który błogosławił małżonków był Bóg Ojciec, a małżonkami byli Pan Jezus i Kościół. Po Polsku słowo „kościół” ma dwa znaczenia: budynku i wspólnoty ludzi; po łacinie słowo „Kościół” tłumaczone jest na „Ecclesia”, jest rodzaju żeńskiego. Stąd na tym obrazie Kościół przedstawiony został jako kobieta.