Niechce-misieNiektórzy lubią i pozwalają, by opanowały nas rozmaitego typu Niechce-misie. Te Niechce-misie czepiają się  każdego dnia. Razem z Panem Leniwcem powodują, że łatwo rozgrzeszamy się z braku zmian w życiu duchowym.

W nowym "Gościu Niedzielnym" i "Niedzieli"„Serce” UE staje się coraz bardziej muzułmańskie - czytamy w nowej "Niedzieli". Przejedzony świat wybiera diety. Przejedzony świat chrześcijański wybiera post - stwierdza natomiast nowy "Gość Niedzielny".

Blisko, coraz bliżejPodróż z Ameryki do Indii w roku 1850, kiedy trzeba było płynąć kliprem, trwała  ponad miesiąc. Dzisiaj można tam dolecieć samolotem w ciągu jednego dnia.

Kuchnia nasza powszednia: grochówka na boczku wędzonymGrochówka jest prosta i zawsze smaczna. Ma wiele wersji, można więc próbować przygotować ją nieco inaczej. Na początek proponuję na pokrojonym boczku.

Kuchnia nasza powszednia: jaja w mundurkuCzasem nazywane jajem w koszulce. Szybko i oryginalnie na śniadanie.

ŚledzikNajprościej rzecz ujmując – ostatni dzień ostatków, czyli wtorek przed Środą Popielcową. Nazwa tego dnia pochodzi od jednej z najtańszych postnych potraw. Jako zwiastun 40 chudych dni, w niektórych rejonach kraju śledzik podawany był biesiadnikom tuż przed zakończeniem zapustowych hulanek, które trwały już od Tłustego Czwartku.

Kuchnia nasza powszednia: proste faworki-Faworki, chrust, chruściki, także kreple (choć wyraz ten oznacza też pączki) to polskie i litewskie oraz niemieckie tradycyjne, chrupkie ciastka o słodkim smaku, w kształcie złożonej kokardki, smażone i posypywane cukrem pudrem. Najczęściej spożywane w czasie karnawału i tłustego czwartku lub na ostatki, czyli we wtorek przed Środą Popielcową.

Kuchnia nasza powszednia: chleb codziennyBardzo stara prawda: nie ma to, jak własny chlebek, który świetnie pachnie, nie ma polepszaczy, można też dodawać do niego ziarna według swojego pomysłu. A przy tym jest prosty w wykonaniu, choć potrzeba trochę czasu, by wyrósł.

II katecheza fatimskaRozpoczęliśmy publikację cyklu Katechez Fatimskich w związku z przeżywaną w tym roku setną rocznicą objawień Matki Bożej w Fatimie. Autorem rozważań jest ks. Mariusz Dydak. "A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie?" - cytat z Ewangelii św. Łukasza jest mottem lutowego rozważania zatytułowanego "Objawienia maryjne".