Namaszczenie chorychPodstawowe informacje: siłą na godzinę śmierci jest święte namaszczenie i wiatyk. Wiatyk - to łacińskie słowo via tecum: "na drogę z tobą". Wiatykiem nazywamy Komunię Świętą, tę na drogę do domu Ojca, ostatnią. Towarzyszy jej wyznanie wiary składane przez chorego i szczególna modlitwa Kościoła.

RocznicaPrzypominam, że w środę 15 lutego przypada 30 rocznica święceń biskupich Księdza Biskupa Piotra Skuchy.

14 lutego - św. Walentego, patron chorych i zakochanychWalenty był biskupem Terni w Umbrii. Wiadomości o nim są dość skąpe i niejednoznaczne. Żył w III w. i był kapłanem rzymskim.

Reguła pięciu sekund Żartobliwa teoria głosząca, że na jedzenie, które upadło na podłogę, nie dostaną się groźne dla zdrowia bakterie i zarazki, jeżeli zostanie podniesione przed upływem pięciu sekund. Powołanie się na tę regułę pozwala łatwo obrócić w żart podniesienie i zjedzenie kawałka jedzenia z podłogi w towarzystwie innych ludzi (w wielu kulturach może uchodzić to za czynność odrażającą).

Z bombillą w ustachBywało, że pił ją Jan Paweł II, podobno regularnie pije papież Franciszek, w Polsce rozpropagował ją Wojciech Cejrowski. Wśród jej amatorów są rektorzy, księża, świeccy… Yerba Mate staje się coraz popularniejsza.

Jak sólOpowieści znajomej treści: żył sobie kiedyś pewien król, który nosił szlachetne imię Henryk Mądry. Posiadał trzy córki, o imionach: Alba, Bettina i Szarlota. W skrytości król najbardziej uwielbiał Szarlotę. Będąc zmuszony do tego, aby zdecydować o tym, która z nich będzie następczynią tronu, wezwał je wszystkie do siebie i zapytał: "Moje kochane córki, jak bardzo mnie kochacie?".

Modlitwa do Św. Michała Archanioła-Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną.

Nie bądź ćmąTor lotu ciem wokół lampy wydaje się chaotyczny, jednak można dostrzec w nim elementy spirali o promieniu zmniejszającym się w miarę zbliżaniem się do światła. Jeśli źródłem światła jest płomień lub gorąca żarówka, podróż taka ma tragiczny finał. 

O krowach, schodach i życiu duchowymŻadnym problemem dla krowy nie jest wejście na schody, natomiast gorzej jest już ze zejściem. Są tak zbudowane, że gdyby chciały schodzić w dół, to ich głowa również zwisałaby w dół (co utrudnia im widoczność, a to również powoduje niepokój i niepewność).