AspersjaWyrażenie aspersio (z łac. pokropienie) w różnych odmianach pojawia się w mszale (wyd. 3) 8 razy. W Biblii jest także mowa o skrapianiu krwią (Wj 24,8). Uczynił to Mojżesz w odniesieniu do ludu, a lewici czynili to wodą (Lb 8,7). Kapłan skrapiał także trędowatego siedmiokrotnie oliwą „przed Panem”, reszta oliwy stosowana była na chore miejsca w ciele. W Nowym Testamencie późniejsze pisma (Hbr 12,24; 1 P 1,2) czynią aluzje do pokropienia krwią Chrystusa („krew oczyszczenia” – Hbr 9,19-22; „pokropienie krwią” – 1 P 1,2).

Po co wielbłądom garby...Młody wielbłąd pyta ojca - wielbłąda:

FonoholizmNadmierne i szkodliwe używanie telefonu komórkowego, określane  uzależnieniem, czyli fonoholizmem, staje się coraz poważniejszym problemem wśród młodzieży.

Wiara i patriotyzm - katecheza IIIMoc słowa

Środa PopielcowaPopielcowa Środa rozpoczyna czterdziestodniowy post. Liczba 40 stanowi w Piśmie Świętym wyraz pewnej dłuższej całości, czasu przeznaczonego na jakieś konkretne zadanie człowieka lub zbawcze działanie Boga.

Z niedzielnej refleksji: trądTrąd, znany też jako choroba Hansena (HD), jest przewlekłą chorobą zakaźną wywołaną przez prątki Mycobacterium leprae bakterię odkrytą w 1873 roku przez norweskiego naukowca Armauera Hansena oraz Mycobacterium lepromatosis odkrytą w 2008 r.

Tłusty CzwartekChrześcijański kalendarz umieszcza Tłusty Czwartek jako ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Znany jest także jako zapusty. Tłusty Czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.

2 lutego - święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej Święto Ofiarowania Pańskiego Kościół obchodzi 2 lutego.

O Opoka TVStworzenie Familijnej Telewizji Muzycznej OPOKA.TV było dla nas ogromnym wyzwaniem pod względem organizacyjnym, prawnym i finansowym. Gdy już wylaliśmy siódme poty, przyszedł czas na oficjalny start! 15 lutego 2008 roku ruszyła – OPOKA.TV w wersji VOD (video na żądanie), która w tej formie funkcjonowała do stycznia 2014 roku.