IX katecheza fatimskaW związku z przeżywaną w tym roku setną rocznicą objawień Matki Bożej w Fatimie co miesiąc na stronie publikujemy kolejną część cyklu Katechez Fatimskich. Autorem rozważań jest ks. Mariusz Dydak.

OdpustPojednanie grzesznika z Bogiem i Kościołem dokonuje się poprzez sakrament pokuty, w którym zostaje zgładzona wina penitenta. Jednak nauka Kościoła o czyśćcu ukazuje, że nawet wtedy, gdy wina została odpuszczona w sakramencie pojednania pozostaje jeszcze kara za popełnione zło, którą grzesznik musi spłacić, aby w pełni się oczyścić.

8 Katecheza FatimskaZ dawna Polski tyś Królową, Maryjo...

VII Katecheza Fatimska„NIECH WSZYSCY NOSZĄCY SZKAPLERZ WIDZĄ W NIM OZNAKĘ POŚWIĘCENIA SIĘ NIEPOKALANEMU SERCU MARYI”

św. Jan Paweł II

Z Bożego Ciała: IV ołtarzZmartwychwstanie Chrystusa możemy świętować z innymi w kościele. Możemy też świętować w hipermarkecie, robiąc zakupy na cały tydzień. Można ucztować przy stole Jezusa a można też leczyć kaca z sobotniej imprezy. Można dążyć do świętości i w niedzielę podładować akumulator w Domu Bożym, a można też utkwić na 10 godzin przed telewizorem i oglądać Złotopolskich albo fascynować się Familiadą. Można wszystko.

Z Bożego Ciała: III ołtarzOpowiadano kiedyś, że tuż po ostatniej wojnie jakiś młody chłopak spod Tarnowa przychodził co niedzielę na tarnowski cmentarz. Przychodził piechotą, robiąc tam i z powrotem 10 km (nie było jeszcze wtedy komunikacji miejskiej) i długo modlił się zawsze przy jednym z grobów. Zapytany, kto tutaj leży, powiedział: Tu leży mój brat, który umarł za mnie. Jak to było? - zapytano go, a on powiedział:

Z Bożego Ciała: II ołtarzOjciec Święty Jan Paweł II napisał do wszystkich wiernych w 1998 r. List apostolski o świętowaniu niedzieli „Dies Domini”. List ten skierowany jest do ludzi wierzących, do biskupów, kapłanów i wiernych świeckich. Nie należy on do tej grupy dokumentów, w których papież zwraca się do „wszystkich ludzi dobrej woli". W tym dokumencie autorowi chodzi o apel do mojego i twojego sumienia: co my katolicy robimy ze swoją niedzielą? Jak ją świętujemy? Jak ją świętuje każda chrześcijańska rodzina?

Z Bożego Ciała: I ołtarzW pewną niedzielę w poznańskich supermarketach pojawili się młodzi ludzie w pomarańczowych koszulkach. Z przodu wzrok przyciągał intrygujący napis: „Nawet świstak w niedzielę nie zwija”, zaś napis na plecach wyjaśniał, o co chodziło w tej akcji: „Po trzecie: dzień święty święcić …i dać szansę świętowania innym”. Happening zorganizowano po to, by zwrócić uwagę kupujących – w większości ochrzczonych w Kościele Katolickim – na problem świętowania dnia świętego. Trzecie przykazanie Boże przypomina: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”. Dlaczego i w jaki sposób mamy to robić?

VI katecheza fatimskaW związku z przeżywaną w tym roku setną rocznicą objawień Matki Bożej w Fatimie co miesiąc na stronie publikujemy kolejną część cyklu Katechez Fatimskich. Autorem rozważań jest ks. Mariusz Dydak. Mottem czerwcowego rozważania są słowa skierowane przez Matkę Bożą 13 czerwca 1917 r. do Łucji: "Nigdy cię nie opuszczę, Moje Niepokalane Serce będzie twoją ucieczką i drogą, która zaprowadzi cię do Boga".

Katecheza Fatimska 5"Zawierzając się po synowsku Maryi, chrześcijanin przyjmuje Matkę Chrystusa i wprowadza Ją w to wszystko, co stanowi jego własne życie". "Jestem człowiekiem zawierzenia". Św. Jan Paweł II.

IV Katecheza Fatimska„Człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Bóg natomiast patrzy na serce” (1 Sm 16,7).

III Katecheza FatimskaW związku z przeżywaną w tym roku setną rocznicą objawień Matki Bożej w Fatimie co miesiąc na stronie publikujemy kolejną część cyklu Katechez Fatimskich. Autorem rozważań jest ks. Mariusz Dydak. "Byliśmy odkupieni krwią, czy możemy się zbawić nie cierpiąc?" - myśl św. Brata Alberta jest mottem marcowego rozważania.

II katecheza fatimskaRozpoczęliśmy publikację cyklu Katechez Fatimskich w związku z przeżywaną w tym roku setną rocznicą objawień Matki Bożej w Fatimie. Autorem rozważań jest ks. Mariusz Dydak. "A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie?" - cytat z Ewangelii św. Łukasza jest mottem lutowego rozważania zatytułowanego "Objawienia maryjne".

Katecheza Fatimska 1„Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców naszych przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna” (Hbr 1, 1-2)

Katecheza 11: Zamknięte drzwi – otwarte serceDzisiejszą niedzielą kończymy w Kościele Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, ale na dzisiejszej niedzieli nie kończy się czas Miłosierdzia. Starożytni chrześcijanie, pisząc o Chrystusie Królu Wszechświata jako Początku i Końcu, Alfie i Omedze, literę Alfa pisali dużą literą, a literę Omega – oznaczającą koniec, małą literą. W ten sposób dawali do zrozumienie, że dla nich każdy koniec jest nowym początkiem i że do końca nie należy ostatnie słowo.

X Katecheza jubileuszowaW przeżywanym obecnie Roku Jubileuszowym Miłosierdzia zapraszamy do lektury cyklu katechez pod hasłem "Miłosierni jak Ojciec". Autorem rozważań jest ks. Mirosław Tosza ze Wspólnoty Betlejem w Jaworznie, który dzieli się refleksjami z Drogi Pojednania - traktorkowej i pieszej pielgrzymki do Lisieux.