Na cmentarzu powstaje wiataRozpoczęła się budowa niedużego zadaszenia – wiaty nad kamiennym ołtarzem na naszym parafialnym cmentarzu. Wiata będzie miała przykrycie z gontu bitumicznego, będzie też podbitka, a z przodu krzyż z metalową figurą Chrystusa.

Kielich na trzydziestolecie kapłaństwaOdnowiony kielich mszalny z pateną od lat nie używany w naszej parafii ofiarował ks. Wojciech Zięć, rodak z Rodak. To jego wotum na trzydziestolecie kapłaństwa. W podstawie kielicha można znaleźć napis: „Parafii św. Marka – Rodaki 1962 ofiarują Leśniak Błażej i Leon Chwist”. Ks. Wojciech Zięć (ur. 1962, święcenia kapłańskie 1987) od wakacji 2016 jest proboszczem niedużej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w miejscowości Kuczków koło Secemina, diecezja kielecka.

Nowe feretronyZ inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich w Rodakach i przy wsparciu strażaków i innych osób życzliwych przygotowane zostały trzy nowe feretrony. Co przedstawiają – pokazują zdjęcia. Feretrony zostaną poświęcone w czasie Mszy św. na rozpoczęcie procesji Bożego Ciała. „Bóg zapłać” ofiarodawcom i wykonawcom drewnianych podestów.

A na cmentarzuZakończyła się wycinka 19 – metrowego świerka na cmentarzu, który zagrażał bezpieczeństwu odwiedzających nekropolię i grobów w sąsiedztwie. Dziękuję tym, którzy pomagają sprzątać gałęzie. Przy okazji panowie ze specjalistycznej firmy zajmującej się tego typu pracami potwierdzili, że pień świerka był rozwarstwiony i kiedyś mógł grozić zawaleniem się drzewa.

A na cmentarzu...Rozpoczęła się wycinka 19 – metrowego świerka na cmentarzu, który zagrażał bezpieczeństwu odwiedzających nekropolię i grobów w sąsiedztwie. Dokończenie w przyszłym tygodniu. Dziękuję tym, którzy pomagają sprzątać gałęzie.

Nowe gaśnice

Dotarły już nowe, zamówione gaśnice do kościoła parafialnego, kościoła św. Marka i Domu Parafialnego. W kościele znajdą swoje miejsce w zakrystii, przy wejściu i na chórze, podobnie w kościele św. Marka, gdzie małe gaśnice tam znajdujące się zostaną zamienione na zupełnie nowe, w tym jedną dużą. Oprócz gaśnic są też fluoroscencyjne oznaczenia miejsc, gdzie się znajdują i instrukcje przeciwpożarowe.

Patriotycznie i narodowoBegonie i pelargonie wyrosły na placu kościelnym. Oczywiście nie same: posadziły je Barbara Wojnar, Halina Ładoń i Dorota Binek. Dwie najbardziej zniszczone skrzynki zostały rozebrane, w pozostałych czterech natomiast zrobiło się ładnie, a nawet patriotycznie, bo biało - czerwono. Podobnie koło Dębu Pamięci i obok głazu upamiętniającego pomordowanych w czasie II wojny światowej.

Czapka na dzwonyPrzez kilka dni Tomasz Bromblik z synami Adamem i Wojciechem wykonywali „czapkę” czyli dach nad dzwonami, które wiszą na dzwonnicy za kościołem. Wielkie dzięki za tę bezinteresowną i ciężką pracę. Andrzejowi i Bożenie Bromblikom dziękuję za dostarczony materiał. Dzwony, sądząc z napisów, które na nich widnieją, pochodzą z 1958 i 1959 roku. Być może kiedyś i one uzyskają elektryczny napęd…

RuryW zamyśle architekta miały prawdopodobnie symbolizować organy czyli muzykę kościelną. Niestety, ząb czasu spowodował, że stały się nieco szczerbate. Rury na wieży naszego kościoła były zdekompletowane. Na skutek wiatru, burz i zmęczenia materiału pięć z nich odpadło. Od teraz są znów w komplecie solidnie przymocowane. Zamówione w chorzowskiej hucie, przycięte do odpowiednich rozmiarów znów są w całości. Wielkie dzięki za pomoc i prace Karolowi Majcherowi, Szczepanowi Szczurkowskiemu i Stanisławowi Pandlowi.