Dziecięce rekolekcjeChoć nieco w nieco pomniejszonym składzie przez panujące grypy i przeziębienia, najmłodsi chętnie uczestniczą w rekolekcjach, które prowadzi ks. Tomasz Folga. Rekolekcjonista ma 196 cm. wzrostu, więc jest doskonale widoczny nie tylko wśród dzieci. Ks. Tomasz na co dzień jest dyrektorem Caritas Diecezji Sosnowieckiej, która pomaga, z pomocą wszystkich, w niesieniu pomocy najbiedniejszym. Ale u nas opowiada m.in. o tym, czym jest grzech.

Jasełka w RyczówkuUczniowie w Ryczówku także przygotowali jasełkowe przedstawienie. Sporo się przy tym napracowali. Nie przeszkodziły choroby i absencje, by przygotować widowisko z elementami współczesnymi. Reżyserem była Irena Lelakowska, katechetka. Dyrektor szkoły Katarzyna Seweryn - Haberka dziękując za ten trud, zaprosiła wszystkich do wspólnego kolędowania. Włączyli się w nie przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich oraz Jarosława Kraszewska, która w imieniu wójta Klucz obdarowała wszystkich cukierkami.

Jasełka w RodakachUczniowie szkoły w Rodakach opowiedzieli w tradycyjnych Jasełkach historię o narodzeniu Jezusa. Przygotowani przez Irenę Lelakowską, zachwycili zaproszonych gości, którzy, jak to podkreśliła Jarosława Kraszewska z Gminnego Zespołu Oświaty w Kluczach, zostali w ten sposób wspaniale wprowadzeni w atmosferę świąt. Renata Niepsuj, dyrektor rodackiej placówki była ze swoich podopiecznych i nauczycieli naprawdę dumna…

RoratyChoć czasem mają do kościoła daleko, muszą prosić rodziców lub sąsiadów o podwiezienie, albo idą oświetlając sobie drogę lampionem, choć w kościele jest zimno, a zajęcia dodatkowe sprawiają, że przychodzą bezpośrednio po angielskim, tańcu czy innych zajęciach, to są. Najodważniejsze dzieciaki z parafii Najśw. Maryi Panny Częstochowskiej w Rodakach. Oprócz wspomnianych Rodak mieszkają jeszcze w Ryczówku. I chcą poznawać korzenie chrześcijaństwa.

Niedzielna naklejkaPodobnie, jak w poprzednim roku szkolnym, także teraz dzieci po Mszy św. niedzielnej o 11.00 dostawać będą pamiątkowe naklejki przypominające treść Ewangelii.

1 września to rocznica wybuchu II wojny światowej, ale to także Nowy Rok Szkolny. Zgodnie z zasadą „Bez Boga ani do proga” dzieci, rodzice i pracownicy obu szkół najpierw przyszli do kościoła prosić Stwórcę o szczęśliwy przebieg nauki. Później były, już w budynkach szkolnych, akademie oficjalnie rozpoczynające nowy rok. W Rodakach po przemówieniu Renaty Niepsuj, dyrektor placówki, uczniowie zaprezentowali przygotowaną w czasie wakacji (!) akademię. Siedmiu kandydatów na ucznia musiało przejść odpowiedni test teoretyczny i praktyczny (m.in. wypicie kwaśnego soku z cytryny), by wreszcie być pasowanym na ucznia…1 września to rocznica wybuchu II wojny światowej, ale to także Nowy Rok Szkolny. Zgodnie z zasadą „Bez Boga ani do proga” dzieci, rodzice i pracownicy obu szkół najpierw przyszli do kościoła prosić Stwórcę o szczęśliwy przebieg nauki. Później były, już w budynkach szkolnych, akademie oficjalnie rozpoczynające nowy rok. W Rodakach po przemówieniu Renaty Niepsuj, dyrektor placówki, uczniowie zaprezentowali przygotowaną w czasie wakacji (!) akademię. Siedmiu kandydatów na ucznia musiało przejść odpowiedni test teoretyczny i praktyczny (m.in. wypicie kwaśnego soku z cytryny), by wreszcie być pasowanym na ucznia…

Koniec roku szkolnegoMszą św. dzieci z naszej parafii zakończyły rok szkolny. W czasie dialogowanego kazania opowiadały, za co chciałyby podziękować Panu Bogu. A później, już w szkołach, odebrały świadectwa z ocenami.