Obrazek na niedzielęPodobnie, jak w poprzednim roku szkolnym, także teraz dzieci po Mszy św. niedzielnej o 11.00 dostawać będą pamiątkowe naklejki przypominające treść Ewangelii. O naklejki mogą się też upominać po spwowiedzi i Mszy św. w I piątki miesiąca. W domu naklejki wklejamy do specjalnej książeczki. W tym roku obrazki i książeczka przygotowane zostały przez redakcję "Małego Gościa Niedzielnego".

Witaj szkoło!Nowy rok szkolny rozpoczęty! 1 września uczniowie, nauczyciele, rodzice i pracownicy oświaty rozpoczęli go od Mszy św. Później przemarsz do budynków szkół, akademie, odwiedziny po dwumiesięcznej przerwie klas i powrót do domów. A od jutra już normalnie: dzwonki, lekcje, zeszyty i ćwiczeniówki…

Zakończenie Roku SzkolnegoW szkołach w Ryczówku i w Rodakach dzieci zakończyły kolejny rok szkolny. Najpierw spotkały się oczywiście w kościele, by z rodzicami i nauczycielami dziękować najważniejsze Osobie za minione 10 miesięcy czyli Panu Bogu. Ksiądz proboszcz zachęcił, by dzieci nie wstydziły się Jezusa, podobnie jak to czynią nasi piłkarze: Błaszczykowski i Lewandowski. Później uczniowie przeszli do swoich szkół. W Ryczówku o roku szkolnym najstarsi bardzo dowcipnie opowiedzieli, używając kilkudziesięciu muzycznych cytatów z największych przebojów. Uroczyście było też w szkole w Rodakach.

PalmowaJak zwykle kolorowo się zrobiło w Niedzielę Palmową w naszym kościele. Najmłodsi, ale nie tylko, mieli olbrzymią radość, paradując w procesji wokół świątyni z palmami. Część była wykonana własnoręcznie, część kupiona, np. od pań z Koła Gospodyń Wiejskich.

Dziecięce rekolekcjeChoć nieco w nieco pomniejszonym składzie przez panujące grypy i przeziębienia, najmłodsi chętnie uczestniczą w rekolekcjach, które prowadzi ks. Tomasz Folga. Rekolekcjonista ma 196 cm. wzrostu, więc jest doskonale widoczny nie tylko wśród dzieci. Ks. Tomasz na co dzień jest dyrektorem Caritas Diecezji Sosnowieckiej, która pomaga, z pomocą wszystkich, w niesieniu pomocy najbiedniejszym. Ale u nas opowiada m.in. o tym, czym jest grzech.

Jasełka w RyczówkuUczniowie w Ryczówku także przygotowali jasełkowe przedstawienie. Sporo się przy tym napracowali. Nie przeszkodziły choroby i absencje, by przygotować widowisko z elementami współczesnymi. Reżyserem była Irena Lelakowska, katechetka. Dyrektor szkoły Katarzyna Seweryn - Haberka dziękując za ten trud, zaprosiła wszystkich do wspólnego kolędowania. Włączyli się w nie przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich oraz Jarosława Kraszewska, która w imieniu wójta Klucz obdarowała wszystkich cukierkami.

Jasełka w RodakachUczniowie szkoły w Rodakach opowiedzieli w tradycyjnych Jasełkach historię o narodzeniu Jezusa. Przygotowani przez Irenę Lelakowską, zachwycili zaproszonych gości, którzy, jak to podkreśliła Jarosława Kraszewska z Gminnego Zespołu Oświaty w Kluczach, zostali w ten sposób wspaniale wprowadzeni w atmosferę świąt. Renata Niepsuj, dyrektor rodackiej placówki była ze swoich podopiecznych i nauczycieli naprawdę dumna…

RoratyChoć czasem mają do kościoła daleko, muszą prosić rodziców lub sąsiadów o podwiezienie, albo idą oświetlając sobie drogę lampionem, choć w kościele jest zimno, a zajęcia dodatkowe sprawiają, że przychodzą bezpośrednio po angielskim, tańcu czy innych zajęciach, to są. Najodważniejsze dzieciaki z parafii Najśw. Maryi Panny Częstochowskiej w Rodakach. Oprócz wspomnianych Rodak mieszkają jeszcze w Ryczówku. I chcą poznawać korzenie chrześcijaństwa.

Niedzielna naklejkaPodobnie, jak w poprzednim roku szkolnym, także teraz dzieci po Mszy św. niedzielnej o 11.00 dostawać będą pamiątkowe naklejki przypominające treść Ewangelii.

1 września to rocznica wybuchu II wojny światowej, ale to także Nowy Rok Szkolny. Zgodnie z zasadą „Bez Boga ani do proga” dzieci, rodzice i pracownicy obu szkół najpierw przyszli do kościoła prosić Stwórcę o szczęśliwy przebieg nauki. Później były, już w budynkach szkolnych, akademie oficjalnie rozpoczynające nowy rok. W Rodakach po przemówieniu Renaty Niepsuj, dyrektor placówki, uczniowie zaprezentowali przygotowaną w czasie wakacji (!) akademię. Siedmiu kandydatów na ucznia musiało przejść odpowiedni test teoretyczny i praktyczny (m.in. wypicie kwaśnego soku z cytryny), by wreszcie być pasowanym na ucznia…1 września to rocznica wybuchu II wojny światowej, ale to także Nowy Rok Szkolny. Zgodnie z zasadą „Bez Boga ani do proga” dzieci, rodzice i pracownicy obu szkół najpierw przyszli do kościoła prosić Stwórcę o szczęśliwy przebieg nauki. Później były, już w budynkach szkolnych, akademie oficjalnie rozpoczynające nowy rok. W Rodakach po przemówieniu Renaty Niepsuj, dyrektor placówki, uczniowie zaprezentowali przygotowaną w czasie wakacji (!) akademię. Siedmiu kandydatów na ucznia musiało przejść odpowiedni test teoretyczny i praktyczny (m.in. wypicie kwaśnego soku z cytryny), by wreszcie być pasowanym na ucznia…

Koniec roku szkolnegoMszą św. dzieci z naszej parafii zakończyły rok szkolny. W czasie dialogowanego kazania opowiadały, za co chciałyby podziękować Panu Bogu. A później, już w szkołach, odebrały świadectwa z ocenami.