Od Rychwałdu po ŻarWymarzona pogoda towarzyszyła naszemu pielgrzymowaniu autokarowemu 9 września. Tym razem naszym celem było sanktuarium w Rychwałdzie i góra Żar.

Żywiec idzie do MatkiPo raz pierwszy poszli do Pani Jasnogórskiej z Żywca przeszło cztery wieki temu. Wczesnym rankiem 23 sierpnia ponad 300 żywieckich pątników wyszło po raz kolejny na spotkanie z Matką, która prowadzi do do Syna. Pielgrzymka trwa 7 dni. W dzień Matki Bożej Częstochowskiej spotkali się na Mszy św. w Rodakach.

Pielgrzymka SosnowieckaOd 9 (a w przypadku dwóch grup od 8) do 13 sierpnia na Jasną Górę zmierza tegoroczna diecezjalna pielgrzymka. Wyruszyli z Jaworzna, Będzina i Olkusza. Przed kościołem Najśw. Maryi Panny Częstochowskiej w Rodakach zatrzymali się na dłuższy postój. Ks. Mirosław Tosza wygłosił do pielgrzymów konferencję. Po odpoczynku ponad tysiąc pielgrzymów wyruszyło przez wzniesienie Świniuszka w stronę Ogrodzieńca. W upalnym słońcu szedł z nimi sosnowiecki ordynariusz, bp Grzegorz Kaszak.

AndrychowskaOkoło 300 pielgrzymów z Andrychowa i okolic zatrzymało się 8 sierpnia wieczorem na nocleg w naszej parafii. Pielgrzymów spotkał też ks. Gerard Małodobry, proboszcz z parafii św. Faustyny w Będzinie, który buduje dopiero z parafianami kościół. Ks. Gerard trochę zazdrościł pielgrzymkowej atmosfery...

KrakowskaTradycyjnie już przed, a właściwie wokół naszego kościoła 8 sierpnia po południu odpoczywali i konferencji wysłuchali uczestnicy pielgrzymki pieszej z centrum Krakowa. Wśród nich był bp Grzegorz Ryś, który od wielu lat pielgrzymuje na Jasną Górę. Wchodząc przed kościół pielgrzymi zostali schłodzeni wodą przez naszych strażaków.

XXVI Piesza Pielgrzymka Sosnowiecka z Olkusza na Jasną Górę - materiał wideo.

SuskaPielgrzymi z Suchej Beskidzkiej odpoczywali duchowo i fizycznie w naszej parafii. Z towarzyszeniem trzech kapłanów na Jasną Górę idzie ok. 120 osób. 8 sierpnia rano uczestniczyli w naszym kościele we Mszy św.

Górale z BachledówkiPonad 230 osób z Bachledówki i okolic uczestniczy w Pieszej Pielgrzymce Góralskiej na Jasną Górę. To jedna z grup tej pielgrzymki. Pielgrzymi nocowali także m.in. w Kwaśniowie. Na Jasną Górę wejdą w poniedziałek.

XXXII Wadowicka Piesza PielgrzymkaPrawie 300 pielgrzymów z Wadowic rozpoczęło sezon pieszych pielgrzymek przechodzących przez naszą parafię. XXXII Wadowicka Piesza Pielgrzymka ma do pokonania w sumie ok. 160 km trasy. Do jasnogórskiego sanktuarium dotrą 19 lipca.

Życzenia z WadowicPielgrzymi z Wadowic przysłali nam życzenia na święta. Dziękują przy okazji raz jeszcze za życzliwość w czasie pobytu w naszej parafii.

Podziękowanie z Żywca„Nieśliśmy do Pani Jasnogórskiej Wasze intencje, prosząc o ich wysłuchanie i wstawiennictwo u Pana Boga” – piszą uczestnicy Pieszej Pielgrzymki Żywieckiej, którzy w naszej parafii odpoczywali i uczestniczyli w czasie wakacji we Mszy św. Delegaci pielgrzymki odwiedzili księdza proboszcza, prosząc o przekazanie podziękowań za gościnność.

Pielgrzymka do Kościołów JubileuszowychRazem z przedstawicielami Chechła i Klucz pielgrzymowaliśmy 17 września do Kościołów Jubileuszowych w Sosnowcu i Piekarach Śląskich. W sumie było nas 90 osób: 50 z parafii Rodaki z ks. Jarosławem Kwietniem, 20 z Klucz z ks. Markiem Łabudą i 20 z Chechła z panią katechetką. Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział i wspaniałą atmosferę.

O. Bogdan Kocańda OFM Conv.Po raz pierwszy po wieloletniej prezerwie w naszym kościele odpoczywali, uczestniczyli w konferencji i Mszy św. uczestnicy Pielgrzymki Żywieckiej. 26 sierpnia, w uroczystość naszej Patronki NMP Częstochowskiej zawierzali Jej swoje sprawy. W pielgrzymce bierze udział 300 osób (do tej liczby brakło kilku pielgrzymów).

Licheń zdobyty!Zmęczeni, ale z bagażem doświadczeń i wrażeń wróciliśmy 12 sierpnia z pielgrzymki autokarowej do Lichenia. Wzięli w niej głównie udział mieszkańcy Rodak, Ryczówka, Klucz i Kwaśniowa. Wszystkim bardzo dziękuję za wspaniałą atmosferę, przekroczenie Bramy Jubileuszowej i modlitwę, także w czasie Mszy św., przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Dziękuję też za spacer po Lesie Grąblińskim z odwiedzinami w nowym kościele, gdzie całą dobę modlą się, także za nas, siostry anuncjatki.

Parafia pielgrzymek: AndrychówPo sześciu dniach wędrówki, 11 sierpnia, pielgrzymi jubileuszowej 30. Pieszej Pielgrzymki Andrychowskiej na Jasną Górę, dotarli do celu! Ale wcześniej nocowali w naszej parafii. Z 8 na 9 sierpnia tu mieli swój pogodny wieczór, Apel Jasnogórski, a rano Mszę św. A schody przed kościołem służyły, jako tymczasowy punkt opatrunkowy, gdzie bolące nogi masował, a bąble przekłuwał... ksiądz, który miał w tym celu ukończone wszelkie możliwe kursy. W pielgrzymce szło ponad 300 osób.

Przez Rodaki na Jasną GóręMsza św. w Olkuszu pod przewodnictwem bp. Piotra Skuchy, śniadanie w Kluczach, a przerwa obiadowa wokół kościoła w Rodakach z konferencją ks. Mirosława Toszy i przejście na nocleg w Kolonii – Ryczowie – tak przedstawiał się plan pierwszego dnia Pielgrzymki Olkuskiej Diecezji Sosnowieckiej. Przez sporą jego część pielgrzymom towarzyszył bp Grzegorz Kaszak, który został przywieziony na trasę prosto z Kurii Diecezjalnej, gdzie dyżurował. Sosnowiecki ordynariusz postawił sobie ambitny plan przejścia przynajmniej po kawałku drogi w każdej z dziewięciu pielgrzymkowych dróg. Nie zniweczył go nawet popołudniowo – wieczorny deszcz.