Życzenia z WadowicPielgrzymi z Wadowic przysłali nam życzenia na święta. Dziękują przy okazji raz jeszcze za życzliwość w czasie pobytu w naszej parafii.

Podziękowanie z Żywca„Nieśliśmy do Pani Jasnogórskiej Wasze intencje, prosząc o ich wysłuchanie i wstawiennictwo u Pana Boga” – piszą uczestnicy Pieszej Pielgrzymki Żywieckiej, którzy w naszej parafii odpoczywali i uczestniczyli w czasie wakacji we Mszy św. Delegaci pielgrzymki odwiedzili księdza proboszcza, prosząc o przekazanie podziękowań za gościnność.

Pielgrzymka do Kościołów JubileuszowychRazem z przedstawicielami Chechła i Klucz pielgrzymowaliśmy 17 września do Kościołów Jubileuszowych w Sosnowcu i Piekarach Śląskich. W sumie było nas 90 osób: 50 z parafii Rodaki z ks. Jarosławem Kwietniem, 20 z Klucz z ks. Markiem Łabudą i 20 z Chechła z panią katechetką. Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział i wspaniałą atmosferę.

O. Bogdan Kocańda OFM Conv.Po raz pierwszy po wieloletniej prezerwie w naszym kościele odpoczywali, uczestniczyli w konferencji i Mszy św. uczestnicy Pielgrzymki Żywieckiej. 26 sierpnia, w uroczystość naszej Patronki NMP Częstochowskiej zawierzali Jej swoje sprawy. W pielgrzymce bierze udział 300 osób (do tej liczby brakło kilku pielgrzymów).

Licheń zdobyty!Zmęczeni, ale z bagażem doświadczeń i wrażeń wróciliśmy 12 sierpnia z pielgrzymki autokarowej do Lichenia. Wzięli w niej głównie udział mieszkańcy Rodak, Ryczówka, Klucz i Kwaśniowa. Wszystkim bardzo dziękuję za wspaniałą atmosferę, przekroczenie Bramy Jubileuszowej i modlitwę, także w czasie Mszy św., przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Dziękuję też za spacer po Lesie Grąblińskim z odwiedzinami w nowym kościele, gdzie całą dobę modlą się, także za nas, siostry anuncjatki.

Parafia pielgrzymek: AndrychówPo sześciu dniach wędrówki, 11 sierpnia, pielgrzymi jubileuszowej 30. Pieszej Pielgrzymki Andrychowskiej na Jasną Górę, dotarli do celu! Ale wcześniej nocowali w naszej parafii. Z 8 na 9 sierpnia tu mieli swój pogodny wieczór, Apel Jasnogórski, a rano Mszę św. A schody przed kościołem służyły, jako tymczasowy punkt opatrunkowy, gdzie bolące nogi masował, a bąble przekłuwał... ksiądz, który miał w tym celu ukończone wszelkie możliwe kursy. W pielgrzymce szło ponad 300 osób.

Przez Rodaki na Jasną GóręMsza św. w Olkuszu pod przewodnictwem bp. Piotra Skuchy, śniadanie w Kluczach, a przerwa obiadowa wokół kościoła w Rodakach z konferencją ks. Mirosława Toszy i przejście na nocleg w Kolonii – Ryczowie – tak przedstawiał się plan pierwszego dnia Pielgrzymki Olkuskiej Diecezji Sosnowieckiej. Przez sporą jego część pielgrzymom towarzyszył bp Grzegorz Kaszak, który został przywieziony na trasę prosto z Kurii Diecezjalnej, gdzie dyżurował. Sosnowiecki ordynariusz postawił sobie ambitny plan przejścia przynajmniej po kawałku drogi w każdej z dziewięciu pielgrzymkowych dróg. Nie zniweczył go nawet popołudniowo – wieczorny deszcz.

Kraków w RodakachPielgrzymi z centrum Krakowa jak co roku zawitali do naszej parafii. Wśród 1700 osób na Jasną Górę wędruje bp Grzegorz Ryś. Wokół kościoła technicy rozstawili mocne nagłośnienie, dzięki czemu wszyscy mogli 8 sierpnia uważnie wysłuchać tradycyjną dialogowaną konferencję. „Nowe życie w Chrystusie” – te słowa są tematem przewodnim tegorocznej XXXVI Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę.

Z maila: pielgrzymka z AndrychowaZdjęcia z pielgrzymki pieszej z Andrychowa, jaka miała nocleg w naszej parafii, otrzymane pocztą internetową.

Wadowice w RodakachZ miasta św. Jana Pawła II czyli Wadowic dotarli do naszej parafii pielgrzymi, by odpocząć przed dalszą drogą. W tym roku jest ich 270. W czwartek dotrą na Jasną Górę.  Pielgrzymka z Wadowic na Jasną Górę w Częstochowie odbyła się w 1986 roku z inicjatywy ks. Zdzisława Balona. Była złożona z grupy 200 pielgrzymów, którzy dołączyli do Pielgrzymki Krakowskiej. W 1991 roku już samodzielnie, wyruszono z Wadowic, w następnych latach lekko modyfikując trasę. W 2000 roku wyruszyło w niej ponad 800 osób! Pielgrzymkę obecnie prowadzi ks. Adam Garlacz.

SuskaTradycyjnie rano do naszej parafii 8  sierpnia dotarli pielgrzymi z Suchej Beskidzkiej i okolic. 110 osób wędruje w ramach wielkiej pielgrzymki krakowskiej. Kierownikiem Pielgrzymki Suskiej jest dalej ks. Adam Banasik, który ostatecznie, mimo ubiegłorocznych zapowiedzi, nie zmienił parafii Las na nową. Razem z dwoma innymi kapłanami ks. Adam odprawił dla pielgrzymów Mszę św.

Pielgrzymka GóralskaSezon pielgrzymek pieszych przechodzących przez nasza parafię rozpoczęty. 6 lipca, wcześniej niż zwykle, nocowali u nas górale z Bachledówki koło Zakopanego i okolic. 160 osób pod kierunkiem o. Marcina Miłka, paulina, następnego dnia uczestniczyło we Mszy św. Oczywiście ze śpiewami na góralską nutę. Ojciec Marcin żegna się zresztą w tym roku z pielgrzymką, bowiem pod koniec sierpnia zmienia parafię. W sobotę pielgrzymi dotrą na Jasną Górę.