Diecezja sosnowiecka – jedna z 3 diecezji w metropolii częstochowskiej w Polsce, ustanowiona 25 marca 1992 przez papieża Jana Pawła II bullą Totus Tuus Poloniae Populus. Największe wydarzenie w historii diecezji to wizyta papieża Jana Pawła II 14 czerwca 1999 roku w Sosnowcu. Diec. sosnowiecka graniczy z archidiecezją katowicką, archidiecezją częstochowską i archidiecezją krakowską.


Terytorium: ok. 2000 km²
Liczba ludności zamieszkująca teren diecezji: 668 000
Liczba katolików: 588 900
Liczba parafii: 162
Liczba księży diecezjalnych: 408 i dwóch biskupów
Liczba księży zakonnych: 48
Siostry zakonne: 122


 

Święto młodychNietypowo, bowiem od kinowego seansu rozpoczęło się święto młodzieży naszej diecezji, przeżywane w przededniu Niedzieli Palmowej.

Konkurs na stulecieDiecezjalny konkurs literacko-historyczny w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości pt.: Szkice pamięci. Ocalić od zapomnienia. Rodzinne wspomnienia historyczno-patriotyczne.

Komunikat Biskupa Sosnowieckiego

Maturzyści na Jasnej GórzePielgrzymka Maturzystów Diec. Sosnowieckiej modli się w czwartek, 8 marca na Jasnej Górze. Do sanktuarium przybyło ok. 1,3 tys. osób.

Dla niesakramentalnychWydział Duszpasterstwa Rodzin diecezji sosnowieckiej zaprasza na rekolekcje wielkopostne dla par niesakramentalnych.

Pielgrzymka Amazonek11 marca o godz. 12.00 odbędzie się doroczna pielgrzymka Amazonek do sanktuarium Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.